Spektakl, pod kierunkiem polonistki Aliny Lasoń-Tumialis, przygotowali Adrian Galikowski i Przemysław Litwiński z klasy II c Technikum Logistycznego oraz Magdalena Borowska, Anna Wrzecion i Anita Dąbrowska z klasy II d Liceum Socjalnego. W rolę wieszcza opowiadającego o swoim życiu wcielił się Adrian Galikowski, a prezentację multimedialną o jego twórczości przygotowała Anita Dąbrowska. Spotkanie w bibliotece stało się zarazem okazją do promocji szkolnictwa zawodowego, a konkretnie Technikum Odzieżowego. Z tej okazji otwarto wystawę strojów historycznych, wykonanych przez absolwentki ZSBiO.
- Technikum Odzieżowe wybrałam, ponieważ od zawsze lubiłam szyć – mówiła jego absolwentka Anna Kamińska. - Nauka przez te cztery lata była o tyle trudniejsza, gdyż oprócz przedmiotów ogólnokształcących miałam również przedmioty zawodowe oraz praktykę. Aby uzyskać tytuł technika musiałyśmy przystąpić do egzaminu zawodowego, składającego się z części praktycznej i teoretycznej. Na studniówkę same zaprojektowałyśmy i uszyłyśmy suknie. Ciekawym doświadczeniem było szycie, wspólnie z dwiema koleżankami, strojów tczewskich postaci historycznych dla Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły. Robiłyśmy to pod opieką naszej wychowawczyni Anny Gajewskiej.
Na wystawie są prezentowane stroje w stylu empire, gotyckim, renesansowym i secesyjnym. Na pomysł promowania kierunków szkolnictwa zawodowego wpadła Julita Knopik-Wenta, kierownik tczewskiej filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej.
Zobacz!
Wystawa strojów historycznych będzie czynna do końca grudnia. Można ją oglądać od poniedziałku do piątku, od godz. 12.00 do 18.00 (w środę 9.00-15.00). Grupy szkolne mogą się umawiać na wystawę pod tel. (058) 531-04-70. Wystawa jest skierowana do uczniów gimnazjów.
Reklama
Uczcili urodziny wieszcza. Biblioteka pedagogiczna w Tczewie zaprasza na wystawę strojów historycznych
TCZEW. W tczewskiej filii Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych im. Henryka Sienkiewicza zaprezentowali przedstawienie z okazji 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego.
- 17.11.2009 00:00 (aktualizacja 05.08.2023 16:05)
Napisz komentarz
Komentarze