Wśród naszych czytelników mogą być osoby, którym ta nazwa - „Fundacja dla Tczewa” - nic nie mówi.
Jest tyle do zrobienia
- Nasza Fundacja powstała powstała z potrzeb, które podsuwa samo życie - wyjaśnia Wiesława Quella. - Obserwowałam, jeszcze będąc dyrektorem Tczewskiego Centrum Kultury, jak wiele jest do zrobienia na płaszczyźnie wychowawczo-edukacyjnej wśród dzieci i młodzieży. Szkoły są ograniczone programem, a nauczyciele obciążeni jego realizacją; pomimo wysiłków nie są w stanie zagospodarować wszystkich obszarów zainteresowań dzieci i młodzieży. Stąd ukierunkowanie fundacji na potrzeby najmłodszych.
Krótko o historii
- Myśl o założeniu Fundacji narodziła się jeszcze kiedy pracowałam w Tczewskim Centrum Kultury - przy okazji, kiedy potrzebne były środki na dofinansowanie wyjazdu chyba par tanecznych na turniej – wspomina Wiesława Quella. - Ponieważ sytuacja finansowa TCK była wówczas bardzo trudna, musieliśmy szukać sponsorów także i na ten cel. Tak więc, żeby zebrać środki zainicjowałam cykl programów dla dorosłych, m.in. Galę Piosenki. I tak się zaczęło... Osoby, które kupują bilety na nasze imprezy mają świadomość, że wspierają dzieci utalentowane, pochodzące często z biedniejszych rodzin, a stałym towarzyszem naszych przedsięwzięć podejmowanych dla dzieci jest Bank Spółdzielczy w Tczewie. W 2006 r. (wtedy zarejestrowano Fundację) powstał pomysł zorganizowania dla dzieci festiwalu teatru, piosenki i tańca „Bajkowy Świat”, zrealizowany wraz z pracownikami TCK. Do dziś mile wspominam swoich współpracowników, stanowiliśmy niezwykle pracowity zespół. Zorganizowaliśmy też „Benefis Stefana Cejrowskiego”, tczewianina, byłego solisty Opery Bałtyckiej.
Pod patronatem marszałka woj. pomorskiego przez ostatnie dwa lata Fundacja realizuje - wraz ze starostą tczewskim - program edukacji muzycznej pt. „Klasyka i jazz” dla 1200 dzieci ze szkół podstawowych powiatu tczewskiego. Przy tej okazji zaprezentowano m.in. tczewskich artystów: Adama Wendta i jego córkę Monikę, studentkę Akademii Muzycznej w Gdańsku. Fundacja ma też na swoim koncie udział w wydaniu ostatniej płyty Adama Wendta. Zorganizowano również koncert jazzowy z udziałem znakomitej wokalistki Krystyny Stańko, a ostatnio koncert Julii Vikman w programie „Najpiękniejsze ballady i romanse rosyjskie”.
O planach na przyszłość
- Plany są rozległe, bardzo liczymy na pomoc m.in. samorządów – mówi pani prezes. - Jeszcze w tym roku planujemy kolejną edycję Gali Piosenki (29 listopada) we współpracy z Centrum Kultury i Sztuki oraz koncerty w ramach programu edukacji muzycznej „Klasyka i jazz” dla dzieci i młodzieży. W przyszłym roku, jeśli otrzymalibyśmy pomoc ze strony samorządu, chcielibyśmy kontynuować Festiwal „Bajkowy Świat”. Złożymy także inne wnioski, m.in. z ofertą muzyczną dla wszystkich mieszkańców miasta. Współpracę podjęliśmy z Telewizją Tetka i Radiem Fabryka oraz z „Gazetą Tczewską”, którzy od wielu lat promują kulturę w naszym mieście. Jak każda organizacja pozarządowa, będziemy zobowiązani do poszukiwania środków z różnych źródeł. Liczymy także na współpracę z mieszkańcami, którzy są najlepszymi partnerami w takich działaniach.
Zapraszam do współpracy
„Fundację dla Tczewa” Wiesława Quella założyła razem z Lucją Wydrowską-Biedunkiewicz oraz Danutą Elżbietą Sondej.
- Obie Panie wsparły moją inicjatywę, widząc potrzebę takiego działania.
Wiesława Quella zaznacza, że praca w kulturze zawsze była dla niej wielką pasją, dlatego po odejściu z TCK postanowiła kontynuować działalność. Do wejścia w świat sztuki namawia również wszystkich zainteresowanych pomocą:
- Zapraszamy do współpracy zarówno osoby młode, jak i starsze. Takie, które skończyły pracę zawodową, a chciałyby się czuć potrzebne. Bylibyśmy również bardzo wdzięczni za wszelkie informacje odnośnie pomieszczeń, które można by zagospodarować na potrzeby Fundacji. Jeżeli ktoś chciałby przekazać lokal lub obiekt na przedszkole czy na miejsce, w którym moglibyśmy organizować kameralne koncerty i prezentować uzdolnioną młodzież, chętnie skorzystamy.
Mamy nadzieję na współpracę z Państwem, nasz kontakt 601/ 976 857.
Nie tylko sztuka
Organizacja okazjonalnych koncertów i promocja uzdolnionej młodzieży - to jedno. „Fundacja dla Tczewa” miała pomysł, by założyć przedszkole w pomieszczeniach dawnego Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej w Tczewie.
- Problem jednak polegał na tym, że wejście do budynku nie jest na parterze, a po schodach... Choć bardzo chcieliśmy otworzyć tam punkt przedszkolny, warunki techniczne pomieszczeń wg zarządzenia ministra, niestety, nie odpowiadały przepisom.
Jeżeli nie punkt przedszkolny, to może ośrodek pracy pozaszkolnej? Z takim pomysłem Fundacja zwróciła się do prezydenta miasta z prośbą o wsparcie.
- Ośrodek ten mógłby służyć m.in. jako centrum realizacji zadań gminy w zakresie działalności pozalekcyjnej w szkołach - informuje pani prezes. - Może prowadzić zajęcia z dziećmi i młodzieżą, rozwijających swe zainteresowania, tym samym zagospodarowując im wolny czas. Ze statystycznych danych wynika, że zapotrzebowanie na tego typu ośrodki będzie wzrastać z roku na rok.
Nasza rozmówczyni zapewnia, że stosowny wniosek złoży jak najszybciej.
Praca w kulturze jej życiem
Wiesława Quella (ur. 1953 r.) jest absolwentką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy (kierunek - pedagogika kulturalno-oświatowa). Ukończyła też: Studium Doskonalenia Umiejętności Kierowniczych w Gdańskiej Fundacji Menedżerów, Studium Kierowników Projektów Europejskich w Akademii Edukacji Regionalnej w Gdańsku, studia podyplomowe o specjalności menedżer kultury w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu oraz studia podyplomowe w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej (kierunek Zasady wykorzystania funduszy unijnych). Od 1998 r. radna Rady Powiatu Tczewskiego.
W 1974 r. rozpoczęła pracę w placówkach kulturalnych, najpierw w Osiedlowym Domu Kultury Śródmieście II w Spółdzielni Mieszkaniowej w Tczewie. W 1980 r. zakładała Dom Kultury i Klub Seniora na Suchostrzygach, gdzie pracowała prawie 10 lat. W okresie 1992 - 2007 dyrektor Tczewskiego Centrum Kultury. Założycielka Szkoły Tańca Towarzyskiego, pomysłodawca i organizator m.in. Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych „Zdarzenia” i Festiwalu Muzyki „Klasyka i Jazz”. W 2000 r. dla pozyskiwania pierwszych funduszy europejskich założyła Stowarzyszenie Integracji Humanistycznej „PO-MOST”. W 2006 r. razem z Lucją Wydrowską-Biedunkiewicz oraz Danutą Elżbietą Sondej założyła „Fundację dla Tczewa”, której jest prezesem. Nominowana do nagrody artystycznej Marszałka Województwa Pomorskiego. Otrzymała wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Srebrny Krzyż Zasługi za działalność na rzecz upowszechniania kultury. Zamężna (Mirosław).
Reklama
„Fundacja dla Tczewa” - promować kulturę, pomóc najmłodszym
TCZEW. Wspieranie utalentowanej młodzieży oraz działalność kulturalno-edukacyjna na rzecz dzieci, a także dorosłych to główne cele naszej Fundacji - mówi Wiesława Quella, prezes „Fundacji dla Tczewa”.
- 24.11.2008 00:00 (aktualizacja 26.07.2023 03:03)
Napisz komentarz
Komentarze