Ważni sponsorzy
Tak duży rozmach organizatorski wymaga sporych nakładów finansowych. Kierownik Stada Przemysław Boleski ocenia wydatki na ok. 50 tys. zł. Trzeba dodać, ze oprócz zwyczajowych flo i pucharów, były tez nagrody pieniężne. O sponsorów jednak coraz trudniej.
Edmund Stachowicz - prezydent Starogardu Gd obiecał, iż miasto postara się w przyszłym roku o większe dofinansowanie tej imprezy. Prezydent Stachowicz zapowiedział, ze warto zawody o taki wysokiej randze zapisać na stałe do kalendarza imprez.
Oprócz takich sponsorów jak. Sobieski Jumping Team, Stocznia Remontowa SA Gdańsk, Marszałek Województwa Pomorskiego, Nata SA, PZU, Żywiec SA, Tadeusz Kłos – Centrala Nasienna, Wójt Gminy Wiejskiej Starogard Gdański, Starosta Starogadzki – Sławomir Neumann, Prezydent Starogardu Gd. – Edmund Stachowicz, Firma ARPAV – Sprzęt i akcesoria jeździeckie, wyłączny przedstawiciel firmy Stubben w Polsce, Firma TORPOL – Producent derek i ochraniaczy magnetycznych, Firma PAVO - importer pasz, Firma „Gillmet” – Producent stajni, hal sportowych, Andrzej Jaworski prezes Stoczni Gdańsk SA, Energa SA Gdańsk, fundatorami z Tczewa byli także: Kazimierz Smoliński prezes Stoczni Gdynia SA, Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. Tczew, Starostwo Powiatowe w Tczew.
Polskie tradycje
- Wiem jak trudno dziś pozyskać środki na imprezy, a sport jeździecki jest po prostu niedoinwestowany. A szkoda, bo tradycje jeździeckie w Polsce są wspaniałe. Nie wspominając o wspaniałych koniach, którymi Stado Ogierów w Starogardzie Gdańskim także może się szczycić. Przecież także marszałek Józef Piłsudski doceniał te oddane człowiekowi zwierzęta, pozując ze swoją ukochaną Kasztanką do portretu. A konie trakeńskie i wschodniopruskie w Polsce były najlepsze. Dziś niestety sławne są tylko polskie konie arabskie, choć warto starać się odbudować prestiż polskich trakenów – podkreślił K. Smoliński. – Nie można też pozwolić na utracenie tak wspaniałych historycznie miejsc jak właśnie Starogardzkie Stado Ogierów. Imprezy tu organizowane od ubiegłego roku cieszą coraz szersze rzesze społeczeństwa nie tylko Kociewia, czego dowodem są te zawody Ogólnopolskie.
Kazimierz Smoliński dodał, ze choć Tczew nie ma takiego miejsca, to jednak zawsze może przyjechać do Stada starogardzkiego, gdzie wszyscy mogą poczuć się jak u siebie. A traktując to w szerszym wymiarze - jesteśmy jednym Kociewiem przecież. Prezes Stoczni Gdynia dodał, że mimo „zabiegania”, nie mógł odmówić sobie przyjemności podziwiania par zawodników w widowiskowym konkursie skoków przez przeszkody, „bo nigdy niczego do końca nie można przewidzieć – zwycięstwo przecież w tym przypadku zależy od dwojga”.
Nieprzewidywalne sytuacje
Deszcz nie przeszkodził w zawodach, gdyż parkur na którym się one odbywały był tak doskonale odwodniony, iż nawierzchnia nie zbierała wody. To bardzo ważne, bo wiele hipodromów nie może się tym pochwalić. Starogardzki jest jednym z najlepszych w kraju.
Emocji było jak zwykle pod dostatkiem szczególnie w sytuacjach, gdy tak jak w przypadku zawodnika Klubu Jeździeckiego „Stado Ogierów Starogard GD.” Dawida Czarneckiego na koniach Saratow i Joszko (ogiery starogardzkie), który w przejeździe z normą czasu już miał miejsce na podium zapewnione, do momentu gdy na ostatniej przeszkodzie doszło do zrzutek i skończyło się nadzieją.
Były tez sytuacje gdy konie na rozprężalni skakały wspaniale, a na parkurze odmawiały skoków i wyłamywały na przeszkodach albo po prostu cofając się w ogólne nie chciały nawet do niej podejść.
Klacz arabska Niniwa i Agnieszka Olszewska-dwukrotna mistrzyni Europy koni arabskich-maleńka klacz podziwiana przez wszystkich i oklaskiwana za niesamowitą skoczność, i tym razem nie zawiodła widzów. Kibice mówili: „ten koń skacze jak sarenka, pięknie i niewyobrażalnie wysoko szczególnie biorąc pod uwagę drobniutką, nawet jak na araba, budowę”, „jeździec jest większy od tego konia, a klacz i tak świetnie skacze, jakby nie miała na sobie żadnego ciężaru”.
Ważna atmosfera
Oprócz skoków, w sobotę odbył się pokaz jazdy w stylu western. Jest to początkująca w Polsce dyscyplina, acz wymagająca od konia szczególnych predyspozycji. Wywodzi się z Ameryki i ma ścisły związek z używaniem koni do zaganiania bydła bądź odcinania poszczególnych sztuk ze stada. Konie muszą być specjalnych ras, gdyż ogromne obciążenia jakimi cechuje się ta jazda, nie są do wytrzymania przez konie europejskie. Wyhodowana w tym celu rasa Amarican Quarter Horse jest idealna do tego stylu. Na pokazie Aldona Karpińska zaprezentowała dwa konie: ogiera Pina i trzyletnią klacz Dorotkę. To potoczne imiona tych koni. Konie przyjechały do nas z Kanady i są doskonale wyszkolone, co widać było na prezentacji. Pracowały spokojnie, posłusznie wykonując bardzo skomplikowane zadania. Tym bardziej są godne podziwu, gdyż pracują one bez wędzideł i bez pomocy jakimi są wodze, gdyż te zwisają luźno trzymane przez jeźdźca w jednej ręce. Tego stylu można się nauczyć na Happy Horse Ranch w Lubichowie u państwa Piontke.
Jak zwykle jednak atmosfera zmagań na parkurze i emocje sprzyjały późniejszej atrakcji jaką zapewnił kierownik P. Boleski zapraszając wszystkich po zawodach w sobotę na pieczonego prosiaka, który od rana był przyrządzany w ognisku. W niedzielne popołudnie, gdy zawody dobiegły końca, świeciło już piękne słońce. Wszyscy żegnali się słowami: „Do zobaczenia w tym samym miejscu na zawodach w przyszłym roku!”.
Kierownik Przemysław Boleski dziękuje Wydawnictwu Pomorskiemu w Tczewie, Dziennikowi Pomorza i portalowi www.portalpomorza.pl za patronat nad tą prestiżową imprezą.
Wyniki poszczególnych klas (pierwsze trzy miejsca):
KONKURSU Nr 1. KL "P" - zwykły art..238.2.1
1. Karolina Maszkowska i MADRYT - KJ Leśna Podkowa
2. Zbigniew Szreider i RINGO - PIAF Osielsko
3. Magdalena Karpowicz i SZULER - KJ U Robsonów
4. Paulina Zielińska i AZA - KJ Leśna Podkowa
KONKURSU Nr 2. KL "N" - zwykły art..238.2.1
1. Katarzyna Jackiewicz i QUEEN - KJ Jackiewiczów
2. Przemysław Sarnowski i GAS - Pomorska Liga Jeździecka
3. Agnieszka Olszewska i NINIWA - SKJ SOPOT
KONKURSU Nr 3. KL "C" - dwufazowy art..274.5.3
1. Andrzej Stefaniak i CORLEO LORD L - Alexander Elizówka
2. Tomasz Chentkowski i EVER FOR PLASOURER - KJ WELT Opypy
3. Andrzej Stefaniak i LEPANTINO L - Alexander Elizówka
KONKURSU Nr 4. KL "CC" - zwykły z rozgrywką art..238 2.2.
1. Andrzej Stefaniak i LEPANTINO L - Alexander Elizówka
2. Grzegorz Andrzej Kubiak i ARAVEL II - UNIGLOB Gozdów
3. Andrzej Stefaniak i CORLEO LORD L - Alexander Elizówka
KONKURSU Nr 5. KL "P" - dokładności z rozgrywką art..238 1.2.
1. Monika Jackiewicz i DANCER - KJ Jackiewiczów
2. Tomasz Miśkiewicz i CENTURIA - Nadwiślanin Kwidzyn
3. Katarzyna Jackiewicz i NEMO - KJ Jackiewiczów
KONKURSU Nr 6. KL "N" - dwufazowy art..274 5.3.
1. Grzegorz Andrzej Kubiak i DEKER Z - UNIGLOB Gozdów
2. Marcin Brzozowski i ATUT - JKS Brzoza
3. Monika Jackiewicz i DANCER - KJ Jackiewiczów
KONKURSU Nr 7. KL "C" - zwykły art..238.2.1
1. Sławomir Hartman i ROMUALDO - LOTAR Biskupiec
2. Andrzej Stefaniak i LEPANTINO L - Alexander Elizówka
3. Katarzyna Jackiewicz i QUEEN - KJ Jackiewiczów
KONKURSU Nr 8. KL "CC" - dwufazowyart..274 5.3
1. Andrzej Stefaniak i CORLEO LORD L - Alexander Elizówka
2. Angelika Ojczenasz i PIRAT - KS Unia Solec Kujawski
3. Michał Rudziński i HANGAR - SKJ SOPOT
KONKURSU Nr 10. KL "P" - dwufazowyart..238 .2.1
1. Tomasz Miśkiewicz i CENTURIA - Nadwiślanin Kwidzyn
2. Daniel Zieliński i MARIOT - GLKS Osielsko
3. Zbigniew Szreider i OSTER - PIAF Osielsko
KONKURSU Nr 11. KL "N" - zwykły art..238.2.1
1. Zbigniew Szreider i RINGO - PIAF Osielsko
2. Tomasz Miśkiewicz i BAJADERA - Nadwiślanin Kwidzyn
3. Miłosz Adach i GRAF MAJUS POLONUS - Nadwiślanin Kwidzyn
KONKURSU Nr 12. KL "C/CC-1" - GRAND PRIX - dwunawrotowy art..273.2.2/3.3/4.3
1. Andrzej Stefaniak i LEPANTINO L - Alexander Elizówka
2. Andrzej Stefaniak i CORLEO LORD L - Alexander Elizówka
3. Grzegorz Andrzej Kubiak i ARAVEL II - UNIGLOB Gozdów
KONKURSU Nr 12. KL "C" - o wzrastajązym stopniu trudności z JOKEREM art..269.5
1. Alicja Buczkowska i OLHIR - RYWAL Grudziądz
2. Daniel Zieliński i DILEIT - GLKS Osielsko
3. Patrycja Gończewska i COBRA - RYWAL Grudziądz
Napisz komentarz
Komentarze