Kierownikiem Punktu Poboru Krwiodawstwa w Tczewie jest od 8 lat, lek. med., Tadeusz Sikorski.
- Często słyszymy z różnych źródeł, że brakuje krwi. Czy tczewianie chętnie oddają krew?
- Liczba osób oddających krew utrzymuje się na stałym poziomie. Czynnych dawców mamy ok. 800 osób. Ponadto co jakiś czas zgłaszają się osoby młode, które tylko raz oddają krew, w związku z jakąś akcją pomocy, np. koledze ze szkoły.
- Kto może oddawać krew?
- Krwiodawcą może zostać osoba, która ukończyła 18 lat, posiada dowód osobisty i nie chorowała na różne choroby, np. żółtaczkę, astmę, gruźlicę, padaczkę, łuszczycę, czy wrzody żołądka. Nie może oddać krwi również kobieta w czasie trwania miesiączki. Górna granica wieku średnio wynosi u kobiet – 55 lat, u mężczyzn – 65. Przed oddaniem najlepiej zjeść lekkie śniadanie.
- Jakiej krwi potrzeba najbardziej?
- Tak naprawdę każdej, chociaż najwięcej osób ma grupę A i 0.
- Co się otrzymuje za to, że jest się czynnym krwiodawcą?
- Po pierwsze - dawca ma bezpłatnie robione badania przeciwko kile, żółtaczce, HIV. Dowiaduje się, jaką posiada grupę krwi, jeśli tego nie wie. Za każdym razem otrzymuje 8 czekolad i paczkę ciastek. Oprócz tego, po oddaniu 18 litrów krwi, ma bezpłatne przewozy autobusowe w systemie miejskim. Co ciekawe, od 2007 roku, można odliczyć 130 zł od podatku i dostać jego zwrot za każdy oddany litr krwi.
- Sporo osób boi się oddawać krew...
- Nie ma się czego bać. Oddawanie krwi jest bezpieczne, ponieważ pobiera się ją sprzętem jednorazowego użytku. Szczególnie zachęcam młode, zdrowe osoby, by oddawały krew, ponieważ na pewno znajdzie ona swojego odbiorcę.
Pobór krwi - codziennie
Punkt poboru krwi, który mieści się przy Przychodni Specjalistycznej przy ul. Wojska Polskiego 5, czynny jest codziennie (w dni robocze). W poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godz. 7.30 – 9.30, a w czwartki w godz. 9.30 – 12.00.
Napisz komentarz
Komentarze