Obchody Dnia Papieskiego, w które bardzo dobrze wpisały się wydarzenia w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. - poprzez tczewski festiwal twórczości, przebiegają w czterech wymiarach. W aspekcie duchowym odbywa się to za sprawą modlitw o beatyfikację Jana Pawła II i przez uroczyste msze. W tym roku najbardziej doniosłą była ta w Sanktuarium w Łagiewnikach, transmitowana przez TV Polonia. Pozostałe kręgi oddziaływań zawierają się w sferze intelektualnej (popularyzacja nauczania Ojca Św.), charytatywnej i artystycznej. XXIII FTS nawiązuje oczywiście do tej ostatniej.
„Santo Subito”
Tuż obok głównego ołtarza wisiał portret Jana Pawła II. Rozpostarto też biały napis na czarnym tle ze słynnym hasłem „Santo Subito”.
Piątkowy koncert w Tczewie skupił się na muzyce poważnej z wyraźnym przesłaniem chrześcijańskim. Muzyka wzbogacona była o poezję, m.in. Romana Lanadowskiego, jak to jest w Tryptyku Tczewskim, nawiązującym tytułem do papieskiego Tryptyku Rzymskiego.
Linię melodyczną skomponował kompozytor Mariusz Matuszewski.
Tryptyk Tczewski wykonała orkiestra kameralna Sanctae Crusis pod batutą Magdaleny Kubickiej-Netka.
- Tryptyk Tczewski często nazywany jest pieśnią ufności – mówił podczas koncertu ks. prałat Piotr Wysga. – Orkiestra Sanctae Crusis wystąpiła w Pelplinie z okazji przyjazdu Jana Pawła II do Pelplina podczas jego pielgrzymki (w czerwcu 1999 r. - przyp. red.). Zaprezentowała wówczas m.in. Pieśń o Bogu ukrytym. Dzisiejszym koncertem chcemy oddać hołd Papieżowi, pragniemy prezentować wówczas zaprezentowane utwory. Jednym z kompozytorów, których utwory były grane podczas tamtej pielgrzymki był ojciec Henryk Tomys. Usłyszymy je także dzisiaj.
„Przynosisz to, co najcenniejsze”
Muzyka organowa w wykonaniu Piotra Możuchowskiego zachwyciła festiwalową publiczność. Organy robiły intrygujące wrażenie purpurowym oświetleniem. Słuchacze siedzieli, jak to w kościele tyłem do organów, ale co jakiś czas ich głowy same odwracały się, by podziwiać zabytkowy instrument.
Podczas niedzielnych koncertów nie mogło zabraknąć występów chórów: „Biedronek” i „Juventus”. Ten drugi zaprezentował Oratorium „Niech mówią, że to nie jest miłość” Piotra Rubika. „Przychodzisz od nas od Boga, przynosisz to co najcenniejsze” - było komentarzem prowadzących koncert do tej kompozycji.
Mogliśmy też wysłuchać kilku utworów Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu absolwentek Liceum Katolickiego (flet, klawesyn).
- Bardzo nam się podobało – mówiły będące pod wrażeniem koncertu Maria Laskowska i Mariola Styka. - Chyba najbardziej przypadł nam do gustu występ naszej solistki Agaty Sowy, która jak zawsze pięknie śpiewała. Świetna była również orkiestra.
- Byłam obejrzeć wystawę sztuki sakralnej w Centrum Wystawienniczo-Regionalnym – dodała pani Maria. - Staramy się uczestniczyć w festiwalowych wydarzeniach. Byłyśmy na festiwalu również w ubiegłym roku.
Fatimska Procesja Światła
W ostatnią sobotę można też było wziąć udział w modlitwie różańcowej w wielu językach świata przy akompaniamencie Zespołu Wokalnego „Quatro Voci”.
Napisz komentarz
Komentarze