Ośrodek obejmie opieką 20 niepełnosprawnych osób, głównie z terenu gminy Pelplin. Są już chętni ponad tę liczbę, jednak w tym roku nie będzie kolejnych przyjęć.
Ważne dla mniejszych miejscowości
Powstanie WTZ to duże udogodnienie dla osób z małych miejscowości, ze względu na łatwiejszy dojazd do Pelplina niż do Tczewa.
- Nasz ośrodek będzie funkcjonował w trybie dziennym, od poniedziałku do piątku, do godz. 15 – mówi ks. Grzegorz Weis, zastępca dyrektora Caritasu. - Przyjmowane są osoby z lekkim i średnim stopniem niepełnosprawności. Warsztaty terapeutyczne będą liczyły maksymalnie po 5 osób kierowanych przez jednego terapeutę. Aby ośrodek mógł funkcjonować w większej skali konieczne byłoby utworzenie nowej 5-osobowej grupy.
Dotychczas podobne ośrodki istniały w Tczewie - przy Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym oraz w ramach Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (przy ul. Wigury).
Ks. biskup poświęcił krzyż
Dyr. Caritas w Pelplinie ks. Gerard Jakubiak podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania WTZ.
- Pani Ewa Pobłocka, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie, włożyła wiele starań, by ten ośrodek mógł powstać. Pragnę też podziękować Helenie Bugaj (dyr. PCPR w Starogardzie Gd. – przyp. red.) oraz Piotrowi Łaga (b. wicedyrektor Caritasu w Pelplinie), który zainicjował to przedsięwzięcie. Nasz warsztat jest kontynuacją tutejszego Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej, który rozrósł się aż w końcu powstał WTZ.
Pomysł otwarcia WTZ spotkał się z miłym przyjęciem. Spotkanie uświetnił ks. bp diecezjalny Jan Bernard Szlaga, który dokonał poświęcenia krzyża ośrodka. Przybyli m.in.: wicewojewoda pomorski Aleksandra Jankowska, burmistrz Pelplina Andrzej Stanuch oraz starosta tczewski Witold Sosnowski. Gośćmi spotkania byli też niepełnosprawni ze Skórcza i rodziny niepełnosprawnych.
Samorządowcy podkreślali, że budynek spełnia określone wymogi. Kiedy zaprezentowano wnętrza ośrodka, rodzice z zaciekawieniem oglądali pomieszczenia przyszłej pracy ich bliskich. Byli pod wrażeniem. Szatnie zostały wyposażone w szafki, na których widniały zdjęcia warsztatowców. Niektóre rodziny robiły sobie na ich tle zdjęcia.
Talenty „warsztatowców”
Podczas otwarcia zaprezentowano publiczności spektakl „Nowi” przygotowany przez niepełnosprawnych z pelplińskiego WTZ. Grupa niepełnosprawnych z wolontariuszami - Piotr, Łukasz, Iza, Edmund, Dorota i Alicja - zagrali pantomimę o emocjach, szukaniu własnego ja i przemianach dokonujących się w ludziach. Aktorzy chodzili wokół publiki, jakby czegoś szukali, w końcu zasiedli przy wspólnym stole. Dzięki przedstawieniu można się było przekonać o talentach, które drzemią w osobach z upośledzeniem umysłowym.
Po inscenizacji zorganizowano dla przybyłych gości konkursy i ciepły posiłek.
Wśród zaproszonych byli uczestnicy z zaprzyjaźnionych ośrodków WTZ: ze Skórcza, z Gniewu (przy Domu Pomocy Społecznej) i Starogardu Gd. oraz ze Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej w Rajkowach.
Szlachetne korzenie
Osoby, które najbardziej przyczyniły się do powstania ośrodka, otrzymały od bp J. B. Szlagi upominki i listy przypominające o tym wydarzeniu. Wręczono także anioły z misami.
Burmistrz Andrzej Satnuch dał ks. Gerardowi Jakubiakowi praktyczny prezent - wyżynarkę do drewna.
- Kwestia przyznania dotacji dla WTZ była długo dyskutowana podczas sesji Rady Powiatu Tczewskiego – mówił starosta Witold Sosnowski. – Argumentem „za” był fakt, że ośrodek powstaje przy organizacji o tak szlachetnych korzeniach jak Caritas.
Starostwo i finanse
Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Ewa Pobłocka:
- Bardzo cieszę się, że warsztaty ruszyły, chociaż było trochę kłopotu ze zgromadzeniem wszystkich potrzebnych dokumentów. W zasadzie WTZ funkcjonują już od 1 sierpnia, dzisiaj było to jedynie symboliczne, uroczyste otwarcie. Mam nadzieję, że starostwo będzie w dalszym ciągu przychylne działalności WTZ. W tej chwili PFRON dofinansowuje 95 proc. kosztów działalności warsztatów, w przyszłym roku ma to być już tylko 90 proc. Obowiązek dofinansowania tej „reszty” przechodzi na powiat. W budynku ośrodka jest m.in. oddzielna sala komputerowa oraz sala rehabilitacyjna.
Napisz komentarz
Komentarze