Jednak potem Zespół Opieki Zdrowotnej poinformował, że badania te - mimo zapowiedzi przyjazdu „rezonansu na kółkach” - nie będą w tym roku możliwe, z powodu braku porozumienia angielskiej firmy Alliance Medical z NFZ. Nie wszystko jednak stracone…
Zabrakło generatora prądu
„Rezonans na kółkach” do Tczewa przyjechał i zaparkował - na parkingu przy Szpitalu Powiatowym. Oprócz prezentacji multimedialnej i przedstawieniu korzyści oraz wysokich standardów badań prowadzonych przez spółkę Alliance Medical, miała też nastąpić prezentacji badań na szpitalnych pacjentach. Do tego jednak nie doszło. Okazało się bowiem, że generator prądu był zbyt słaby, aby udźwignąć pobór prądu potrzebny do uruchomienia urządzenia. Mimo poszukiwań stosownego generatora przez prezydenta Tczewa Zenona Odya, nie udało się znaleźć odpowiedniego urządzenia i badania nie doszły do skutku. Jednak mimo tych wszystkich zawirowań, jest i dobra wiadomość.
- Czekam na zakończenie i wynik postępowania konkursowego jakie ogłosił Narodowy Fundusz Zdrowia, oddział w Gdańsku – mówił prezes Alliance Medical Charles Highett. - Przystąpiliśmy do tego konkursu i jeżeli decyzja NFZ będzie pozytywna już od stycznia będziemy obsługiwali powiat tczewski oraz inne szpitale w woj. pomorskim. Wiem, jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu badania u pacjentów w Tczewie. A my gwarantujemy najwyższy poziom i posiadamy stosowne opinie oraz certyfikaty.
Wszystko zależy od NFZ
Jeśli NFZ dostrzeże potrzeby naszych pacjentów w zakresie badań diagnostycznych rezonansem magnetycznym, chorzy będą mogli te badania wykonać za darmo. Warunkiem jest jednak posiadanie skierowania od specjalisty. Będzie też możliwość wykonania badań odpłatnie. Jak się dowiedzieliśmy cena będzie niższa o ok. 100-150 zł od tego samego badania przeprowadzanego w szpitalach trójmiejskich. A przy tym znacznie zaoszczędzi się nie tylko czas (badanie trwa od 15 do 30 min.), ale i pieniądze na dojazd do placówek w województwie.
Polska jest dla Alliance Medical siódmym krajem (z powodzeniem „rezonanse na kółkach” jeżdżą do pacjentów w: Australii, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Włoszech i Anglii). Pierwszym województwem w Polsce, w którym firma ta zakontraktowała usługi, jest lubelskie. Firma działa też m.in. w Warszawie. Ogółem podpisała ona kontrakty z 13 szpitalami w naszym kraju.
Bez długich kolejek
- Ważne dla nas jest także to, że Alliance Medical tak ogromną wagę przywiązuje do jakości przeprowadzanych badań – informuje dyrektor tczewskiego ZOZ Janusz Boniecki. - Posiada ponadto wewnętrzny audyt, czyli kontroluje jakość badań na bieżąco. Mam nadzieję, że od stycznia takie usługi dla naszych pacjentów będziemy mogli w zakresie tej diagnostyki świadczyć. Jeśli będzie zgoda NFZ wówczas możemy zagwarantować, że każda osoba ze skierowaniem będzie przyjęta i zbadana w bardzo krótkim czasie, bez długich kolejek oczekiwania.
W Tczewie - nawet co tydzień
Dzięki wykorzystaniu „rezonansu na kółkach” możliwe jest wykonanie badań dla 16-36 pacjentów (dziennie) w zależności od specyfiki badanego obszaru. Rezonans po zakontraktowaniu usług będzie mógł być w Tczewie nawet co tydzień, jeśli będzie taka potrzeba.
Napisz komentarz
Komentarze