Wśród nich znalazł się także Urząd Miejski w Tczewie. W woj. pomorskim otrzymały go jeszcze tylko Rumia i Gdynia. Program Przejrzysta Polska działa od 2004 r. Celem jest usprawnienie funkcjonowania urzędów i uczynienie ich przyjaznymi mieszkańcom. Od początku trwania programu wzięło w nim udział blisko 800 samorządów. Gminy i powiaty wykonywały zadania według wskazówek Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.
Spełnili standardy
Certyfikat został przyznany za pomyślne spełnienie warunków trzeciego etapu akcji. Każda z jednostek samorządowych miała obowiązek przeprowadzenia audytów dwóch zadań realizowanych wcześniej w ramach „Przejrzystej Polski”. Dla Tczewa był to przegląd istniejących regulacji wewnętrznych w zakresie naboru na wolne stanowiska urzędników oraz opracowanie opisu usług świadczonych w samorządzie. Dodatkowo tczewscy urzędnicy musieli zweryfikować funkcjonowanie Biuletynu Informacji Publicznej.
- Wszystkie zadania zrealizowane przez Urząd Miejski zostały dobrze ocenione – powiedziała nam sekretarz miasta Zyta Myszka. – Spełniliśmy wymagane standardy, ale program „Przejrzysta Polska” trwa nadal.
Wyżej podniesiona poprzeczka
Jak mówi sekretarz miasta poprzeczka w kolejnym jego etapie została podniesiona jeszcze wyżej. Przed Urzędem Miejskim stoi zadanie lepszego informowania mieszkańców miasta o swojej działalności, badanie poziomu zadowolenia wśród obsługiwanych petentów oraz dalsze doskonalenie umiejętności i poszerzanie wiedzy przez urzędników. Przyznanie certyfikatu jest wyróżnieniem dla magistratu, ale sekretarz miasta zapewnia, że jego pracownicy nie mają zamiaru spocząć na „laurach”.
- Przeciwnie, certyfikat dopinguje nas do dalszej pracy.
Co ciekawe, w wręczeniu certyfikatów brała udział delegacja organizacji pozarządowych i samorządowców z Kazachstanu, którzy z powodzeniem wdrażają u siebie standardy... „Przejrzystej Polski”.
Sześć zasad dobrego rządzenia
Inicjatorem akcji jest „Gazeta Wyborcza” przy wsparciu Fundacji Agory, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, programu Przeciw Korupcji Fundacji im. Stefana Batorego, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Banku Światowego.
Zdaniem organizatorów akcji receptą na wzrost skuteczności i uczciwość jest przestrzeganie przez władze lokalne sześciu zasad rządzenia: 1. Przejrzystości, 2. Braku tolerancji dla korupcji, 3. Partycypacji społecznej, 4. Przewidywalności, 5. Fachowości, 6. Rozliczalności.
Akcji patronuje Rada Wspierająca w składzie: prof. Jerzy Regulski (Prezes FRDL), prof. Andrzej Zoll (były Rzecznik Praw Obywatelskich), prof. Michał Kulesza, sędzia Jerzy Stępień (prezes Trybunału Konstytucyjnego) oraz przewodniczący związków samorządowych: Związku Gmin Wiejskich RP, Unii Miasteczek Polskich, Unii Metropolii Polskich, Związku Powiatów Polskich. Patronat medialny objęła TVP 3 i Polskie Radio PR 1.
Akcja stanowi odpowiedź na problemy związane z korupcją i kryzysem zaufania publicznego do władz. Jest przedsięwzięciem długofalowym, za pomocą którego wszyscy partnerzy chcą się przyczyniać do promowania właściwych standardów życia publicznego oraz do pobudzania aktywności obywatelskiej. Celem projektu jest promowanie dobrych praktyk sprzyjających przejrzystości oraz wspieranie i nagłaśnianie wysiłków lokalnych społeczności na rzecz poprawy jakości życia publicznego w środowisku lokalnym.
Napisz komentarz
Komentarze