Kupujemy opakowane produkty, a z opakowaniami postępujemy różnie. Czasami segregujemy je, uzyskując cenne surowce lub wyrzucamy do kosza na śmieci. Niestety, duża ich część trafia do lasów, na brzegi rzek lub jest spalana w naszych piecach.
Gniewskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Pracownia Inicjatyw Ekologicznych Egretta, przy współpracy z Fundacją Ekologiczną „Arka” z Bielska – Białej prowadzi kampanię przeciwko spalaniu śmieci właśnie w domowych piecach.
W rozprowadzanych ulotkach czytamy m. in.:
„Jeżeli chciałeś pójść z dzieckiem na wiosenny spacer lub przewietrzyć mieszkanie w słoneczny, jesienny lub zimowy wieczór, to wiesz, o czym mówimy. Zamiast oddychać rześkim powietrzem, musimy szybko uciekać do domu. Wszędzie unosi się smrodliwy dym.
Dym ze spalanych w domowych piecach śmieci, niestety, nie tylko jest smrodliwy, ale i szkodliwy dla Twojego zdrowia i zdrowia Twoich dzieci.
Podczas spalania emitujemy do atmosfery:
● pyły, które odkładając się w glebie powodują szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie metalami ciężkimi,
● tlenek węgla – trujący dla ludzi i zwierząt,
● tlenek azotu – powodujący podrażnienia, a nawet uszkodzenia płuc.
A to nie wszystko. Ten trujący dym zawiera jeszcze: dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także rakotwórcze związki zwane dioksynami i furanami.
Spalając 1 kg odpadów z polichlorku winylu PVC (butelki plastikowe, folie itp.) wytwarzamy aż 280 litrów gazowego chlorowodoru, który z parą wodną tworzy kwas solny.
A dla tych, którzy nie lubią wiosennych spacerów i nie dbają o zdrowie (widocznie jest ich całkiem sporo) przytaczamy argument ekonomiczny. Spalane w piecach domowych śmieci powodują osadzanie się tzw. sadzy mokrej w przewodach kominowych. Bardzo trudno ją usunąć, a jej nadmiar może spowodować zapalenie się przewodu kominowego i nawet przyczynić się do pożaru domu”.
Kampania na dużą skalę
W Gniewie ruszyła kampania przeciwko paleniu śmieci w domowych piecach. W mieście pojawiły się plakaty i ulotki informujące o zagrożeniach związanych z tym procederem. Organizatorem akcji są podane wyżej instytucje.
– Przewidujemy akcję na dużą skalę. Naszym celem jest Stare Miasto – to tutaj najczęściej dochodzi do spalania śmieci w piecach. Bywa, że w bezwietrzne wieczory nad miastem tworzy się smog! Sięgniemy po wszystkie możliwe środki – edukację, informację, ale również po interwencje w Straży Miejskiej i policji – ostrzegają organizatorzy akcji.
Reklama
Ekologiczny Gniew: Niebezpieczny smog nad miastem!
KOCIEWIE. Zamiast oddychać rześkim powietrzem, musimy szybko uciekać do domu. Wszędzie unosi się smrodliwy dym - twierdzą gniewscy ekolodzy. - Dym ze spalanych w domowych piecach śmieci nie tylko jest smrodliwy, ale i szkodliwy! Nie spalaj śmieci w domowym piecu!
- 18.12.2007 08:46 (aktualizacja 13.08.2023 02:18)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze