To fragment biuletynu informacyjnego kampanii „Dzika Polska” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot. Problemów ochrony wspomnianych wyżej obszarów bezcennego dziedzictwa (a mowa m.in. o Puszczy Białowieskiej, Karpatach, Biebrzy i Bugu) dotyczyło spotkanie w Centrum Kultury i Sztuki. Było ono jednocześnie wernisażem wystawy zdjęć najlepszych polskich fotografów dzikiej przyrody.
Rozwinąć wrażliwość
O kampanii opowiedziała Iwona Kukowka, która reprezentuje Stowarzyszenie (organizator wystawy).
- Stowarzyszenie istnieje od 1990 r. i od początku jego celem jest ochrona dzikiej przyrody. Aby wiedzieć co i przed czym mamy chronić, powstała kampania „Dzika Polska”.
Iwona Kukowka zwróciła uwagę, że większość zagrożeń wynika z działalności człowieka.
- W większości przypadków z działalności, która tak naprawdę nie jest do końca potrzebna! To efekt braku świadomości. W związku z tym ważnym fundamentem kampanii „Dzika Polska” jest pobudzanie świadomości. Pierwszym krokiem jest ta wystawa, która ma na celu oddanie piękna dzikiej przyrody, rozbudzenie w nas wrażliwość. Oferujemy także szereg warsztatów skierowanych głównie dla szkół. Im edukacja zostanie rozpoczęta wcześniej, tym szybciej rozwinie się w ludziach wrażliwość.
Zanim wybierzesz się w góry
- Nasze Stowarzyszenie, oprócz działalności uświadamiającej, prowadzi także szereg bezpośrednich kampanii w imię ochrony dzikiej przyrody – mówiła Iwona Kukowska. - Jedną z ważniejszych jest kampania ochrony naszych gór.
Problem przybliżył widzom film, w który miał uświadomić problem związany ze stałym zagospodarowywaniem obszarów Karpat: budową kolejnych stoków narciarskich, kolejek górskich, wyciągów… Każda taka atrakcja kosztuje życie wielu istot.
- Bardzo ważnym aspektem naszej działalności jest obecnie ochrona korytarzy migracyjnych dzikich zwierząt przy nowo budowanych drogach i autostradach. To jeden z naszych priorytetowych celów.
Istotnym elementem działalności Pracowni jest także wydawanie publikacji.
- Wydaliśmy 20 pozycji książkowych, a od 1996 r., regularnie co miesiąc, wychodzi nasz miesięcznik, opisujący najbardziej palące problemy dzikiej przyrody, a także idee i filozofie, które nakłaniają do szacunku dla przyrody.
Wszystkie publikacje, a także informacje o Stowarzyszeniu jak i kampanii - na stronie internetowej www.pracownia.org.pl.
Reklama
„Dzika Polska” - ochrona korytarzy migracyjnych zwierząt
TCZEW. „Trwa nieustanna presja człowieka na obszary naturalne i zbliżone do naturalnych. Znikają ostoje ptaków i dużych drapieżników. Degradowane są lasy, rzeki i jeziora. Mimo to nasz kraj nadal postrzegany jest jako jedno z nielicznych państw europejskich mających przyrodę zachowaną w dobrym stanie.”
- 24.12.2007 00:15 (aktualizacja 01.04.2023 03:08)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze