Wszystkie te informacje bez trudu znajdziemy w internecie. Często - zanim wybierzemy region, do którego się udamy - analizujemy jakie ciekawe miejsca będą tam na nas „czekać”. Z tego też powodu ważne jest, aby główne atrakcje regionu tczewskiego zaistniały w odpowiedniej formie w internecie. Przyjrzyjmy się w jaki sposób instytucje muzealne powiatu tczewskiego reklamują swoje zbiory.
Centrum - ładna oprawa graficzna
Swoje poszukiwania rozpoczynamy od Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły w Tczewie. Z początku wydawało się, ku naszemu zaskoczeniu, że instytucja otwarta 22 lutego br. nie posiada własnego serwisu, lub chociażby strony, na której można by śledzić rozgrywające się tam wydarzenia. Po wpisaniu pełnej nazwy w największych polskich wyszukiwarkach internetowych w pierwszej kolejności ukazują się bowiem teksty dotyczące otwarcia Centrum.
Dopiero na stronie Urzędu Miasta w Tczewie znaleźliśmy poszukiwany serwis. Strona startowa wita pięknym zdjęciem budynku, który pochodzi z 1883 r. Turysta, ten z daleka, jak i ten z bliska znajdzie tam podstawowe informacje o następcy Muzeum Wisły. Szczególnie przydatne są wiadomości o odbywających się wystawach. Co więcej można również znaleźć przegląd zakończonych już wernisaży i pokazów w postaci utrwalenia ich na fotografiach.
Należy stwierdzić, że powyższy serwis spełnia swoje zadanie. Warto też podkreślić bardzo dobrą oprawę graficzną, która akcentuje to, co najładniejsze z XIX-wiecznego budynku. Poza tym informacje o tczewskim Centrum znajdują się również na stronach Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Szkoda tylko, że dalej widnieje tam stara nazwa, czyli Muzeum Wisły.
Muzeum Diecezjalne - trzy wersje językowe
Zupełnie inną tematykę przedstawia Muzeum Diecezjalne im. ks. Bpa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego w Pelplinie. Jego zbiory pozwalają tę instytucję zaliczyć do jednej z ważniejszych w Polsce. Stąd też oprawa internetowa musi stać na odpowiednio wysokim poziomie. I tak jest w rzeczywistości. Już na samym początku mamy do wyboru trzy wersje językowe: polską, angielską i niemiecką. Na każdej z podstron widnieje emblemat Muzeum z gotyckimi literami i przedstawieniem cierpiącego Chrystusa.
Turystę zapraszają do pelplińskiej instytucji zdjęcia niektórych sal wystawienniczych. Jednocześnie wskazuje się na niedawno otwarty hotel, w którym można przenocować. Jako że budynki, w których znajdują się eksponaty, są poza centrum Pelplina przedstawiono dokładnie drogę, jaką można dotrzeć do Muzeum. Zamiast tradycyjnych mapek, postawiono na wzrokową pamięć czytelników i opublikowano fotografie z ważnych miejsc szlaku (m.in. zakręty).
Na podkreślenie zasługuje dokładnie przedstawiona historia instytucji wraz z jej drogocennym zbiorem, w tym sławną na cały kraj „Biblią Gutenberga”. Szukający znajdzie również relacje z minionych wystaw. Strona obfituje w liczne zdjęcia wnętrz ze stałymi ekspozycjami. Jedynym mankamentem jest zbyt oszczędna szata graficzna, nie tyle skromna, co jednostajna. Powodem tego jest zastosowany we wszystkich częściach kolor ciemnoszary. Jednakże podkreślmy - serwis spełnia postawione przed nim zadania.
Zamek - za mało o... historii
Instytucją muzealną jest także zamek w Gniewie. Tutaj strona internetowa posiada chyba najpiękniejszy start, wykonany, inaczej być nie mogło, w średniowiecznym klimacie. Nawet przed datą powstania strony, dodano łaciński „Anno Domini”. Wchodząc w głąb serwisu zadziwia bogata oprawa graficzna.
Szkoda tylko, że tak mało istotnych informacji możemy tam znaleźć. Historia zamku jest zamknięta w kilku zdaniach. Właściwie oprócz tego, że była to rezydencja krzyżacka, nic więcej nie znajdziemy. Zupełnie brak wiadomości o tak ważkich wydarzeniach jak chociażby wizyta Jana III Sobieskiego.
Piaseczno - skromna witryna
Ostatnią strona instytucji, którą chcielibyśmy omówić, to serwis Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, a dokładnie jego oddział w Piasecznie koło Gniewa. Ta placówka posiada skromną witrynę, informującą jednak o najważniejszych rzeczach. Znajdziemy tam godziny otwarcia, jak i potrzebne telefony. Całość podpięta jest pod Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego mieszczące się w Warszawie.
Adresy omówionych stron internetowych
● http://www.cwrdw.tczew.pl/, ● http://www.tczew.pl/, ● http://www.muzeum.diecezja.org/, ● http://www.zamek-gniew.pl/, ● http://www.mhprl.pl.
Reklama
Muzea powiatu tczewskiego w internetowej sieci
POWIAT TCZEWSKI. Internet przyczynił się do bujnego rozwoju turystyki, który obserwujemy w ostatnich okresie. Współcześnie nie trzeba już szukać adresów hotelów w książkach telefonicznych, kupować przewodników, dzwonić do informacji kolejowej, aby dowiedzieć się o dogodnych połączeniach.
- 24.12.2007 00:01 (aktualizacja 13.08.2023 11:01)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze