W rubryce poświęconej poradom prawnym na pytania Czytelników odpowiada mgr prawa Roman Małecki, prowadzący w Tczewie Biuro Prawne.
- Jestem po rozwodzie, ale jak dotąd nie dokonaliśmy z moją byłą małżonką podziału majątku. Chciałbym wiedzieć czy nie jest jeszcze za późno na taki podział i jakich formalności muszę w związku z tym dopełnić?
- Podziału majątku można dokonać w każdym czasie, zarówno w postępowaniu sądowym, jak i pozasądowym. Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, o ile nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu.
W praktyce oznacza to, że sąd zajmuje się takim podziałem jedynie w sytuacji, gdy dokonanie podziału jest bezsporne lub niemal bezsporne. Sądowego podziału majątku dokonać można również w odrębnym postępowaniu nieprocesowym. Każdorazowo jednak wybór drogi sądowej związany będzie z wniesieniem opłaty sądowej (wynoszącej obecnie 1000 zł), koniecznością wskazania wszystkich składników majątku, a nierzadko powołaniem biegłych do oszacowania ich wartości i wskazania sposobu podziału. W konsekwencji będzie to trudny i bardzo żmudny proces niekoniecznie satysfakcjonujący dla stron. Jeśli jednak małżonkowie dojdą do porozumienia w kwestii podziału swojego majątku dorobkowego, mogą go dokonać samodzielnie spisując stosowaną umowę, bądź korzystając z fachowej pomocy notariusza.
Na uwagę zasługują także zasady rządzące w/w podziałem. Domniemywa się, że małżonkowie w równym stopniu współtworzyli swój majątek, a ich udziały w nim są równe. Jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym przyczynili się do powstania tego majątku. Dokonując niniejszej oceny należy wziąć pod uwagę w równym stopniu dochody małżonków, bezpośrednio powiększający wspólny majątek, jak i nakłady osobistej pracy we wspólnym gospodarstwie domowym oraz przy wychowywaniu dzieci.
Podstawa prawna: Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 1964 Nr 9, poz. 59 z późn. zm.); Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. z 1964 r., Nr 43, poz. 296 z późn. zm.).
Jak przesłać pytanie?
Aby uzyskać odpowiedź na pytanie dotyczące kwestii prawnych prosimy o przesyłanie e-maili na adres redakcji - [email protected] lub o zadawanie pytań na stronie internetowej: www.forumprawne.tcz.pl. Postaramy się rozwiać Państwa wątpliwości, publikując niektóre z nich na łamach „Gazety Tczewskiej”.
Reklama
Aby podzielić się po rozwodzie trzeba mieć tysiąc złotych
PORADY. Prawnik odpowiada: na bezsporny podział wspólnego majątku nigdy za późno. Trzeba jednak mieć co podzielić i zgodnie zapłacić sądowi 1000 zł.
- 07.01.2008 00:15 (aktualizacja 01.04.2023 04:00)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze