Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.45 obok krematorium mszą św. w intencji ofiar obozu Stutthof. Mszy św. przewodniczył i wygłosił okolicznościowe kazanie J.E. ks. biskup dr Jacek Jezierski, biskup diecezjalny elbląski . Oprawę muzyczną mszy św. zapewnił chór Zespołu Szkół w Tujsku.
W samo południe o godz. 12, przy pięknej słonecznej pogodzie rozpoczęły się hymnem państwowym oficjalne uroczystości z udziałem władz państwowych: Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina, Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha, parlamentarzystów: posła do PE Anny Fotygi, posła na Sejm RP Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk oraz samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych, instytucji i szkół. W uroczystościach wzięli udział nieliczni już świadkowie tamtych dni – byli więźniowie obozu KL Stutthof oraz licznie przybyli goście i uczniowie miejscowych szkół. W obchodach 77. rocznicy brał udział konsul Republiki Federalnej Niemiec Peter Utsch wraz z małżonką Elżbietą.
Minister Jarosław Sellin przemawiając do wszystkich zgromadzonych uczestników podkreślił wagę tych tragicznych wydarzeń oraz szczególną potrzebę dalszego upamiętniania historii. Zapowiedział, że wszystkie istniejące na terenie Polski muzea – niemieckie obozy koncentracyjne, przejdą pod kuratelę państwa, co ma zapewni ć im właściwą opiekę.
Szczególnym wystąpieniem było świadectwo byłego więźnia KL Stutthof 92-letniego Karola Gdańca. Przypomniał on swoją historię, kiedy jako 15-latek został aresztowany i uwięziony w obozie, gdzie spędził kilka lat, a następnie został przewieziony do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen. Pan Karol, mimo sędziwego wieku posiada doskonałą pamięć. W obrazowy sposób opowiedział o tragicznych losach więźniów, ich ciężkiej sytuacji i bestialstwie niemieckich esesmanów wobec więźniów obozu. Przypomniał też wiersz, który wraz z kolegami więźniami, w podobnym wieku, nauczył się w obozie. Za swoje wystąpienie - świadectwo otrzymał od wszystkich uczestników owację na stojąco.
Po wystąpieniach odbył się Apel Pamięci z salwą honorową, zapalenie zniczy i złożenie kwiatów pod pomnikiem. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem i odegraniem Pieśni Obozowej. Całość uroczystości uświetniła Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP.
Po zakończeniu część osób przeszła do sali Muzeum Stutthof, aby wziąć udział w otwarciu wystawy „Odezwała się ziemia. Prace poszukiwawczo-archeologiczne na terenie byłego obozu koncentracyjnego Stuthof w sezonie 2016”, gdzie przedstawiono różne znalezione w ziemi rzeczy osobiste i codziennego użytku należące do więźniów obozu.
Więcej zdjęć z uroczystości w galerii. Kliknij tutaj!
Okolicznościowe kazanie ks. biskupa Jacka Jezierskiego. Kliknij tutaj!
Napisz komentarz
Komentarze