Wszystko za sprawą tego, że uczeń III klasy Społecznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Kwidzynie zwyciężył w konkursie literackim organizowanym przez Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Organizatorzy skierowali swój konkurs do uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Przygotowano dwa zadania konkursowe, w których uczestnicy najpierw musieli odpowiedzieć na 12 pytań, a następnie napisać utwór literacki związany tematycznie z pierwszym polskim satelitą naukowym BRITE-PL.
Forma utworu była dowolna - mógł więc to być list, opowiadanie, utwór poetycki czy słuchowisko. Zwycięzcy otrzymywali tytuł rodziców chrzestnych satelity „Lem” lub satelity „Heweliusz”. Laureaci konkursu zostaną również zaproszeni do Centrum Badań Kosmicznych, gdzie będą mogli uczestniczyć w montażu i testach satelity w specjalnym pomieszczeniu laboratoryjnym, tzw. clean-roomie, a także otrzymają dyplomy honorowego miłośnika pierwszego polskiego satelity naukowego BRITE-PL.
Będę opowiadał młodszym
Ostatecznie jury konkursu nagrodziło cztery osoby, dwie z gimnazjum i dwie z liceum. Jednym z laureatów został uczeń Społecznego Gimnazjum w Kwidzynie.
- Dla mnie to duże wyróżnienie – mówi Łukasz Rydziński. – Potem będę mógł opowiadać młodszym od siebie, że moje nazwisko widnieje przy polskim satelicie.
Zanim Łukasz przystąpił do pracy pisemnej musiał odpowiedzieć na pytania testowe dotyczące satelity, która w tym roku zostanie wysłana w przestrzeń kosmiczną. Za tę część konkursową kwidzynianin otrzymał wyróżnienie.
Chłopiec, który spotkał satelitę
O konkursie Łukasz dowiedział się od Marii Kołłupajło, nauczycielki informatyki w Społecznym Gimnazjum w Kwidzynie. Gimnazjalista nie od razu zdecydował się wziąć w nim udział.
- A to dlatego, że nie jestem zainteresowany satelitami i tematyką tego typu – mówi. – Postanowiłem jednak spróbować. Napisałem opowiadanie w którym przedstawiłem historię pewnego chłopca, który spotkał satelitę. Obiekt ten wylądował na jego podwórku. Chłopiec najpierw porozmawiał sobie z pewnym kosmitą, a potem pomógł mu wrócić do domu.
Modowanie gier, walentynki oraz …płatności bezgotówkowe
Łukasz Rydziński skończył 15 lat, a zaczął pisać różne utwory 3 lata temu, gdy trafił do Społecznego Gimnazjum w Kwidzynie. Pierwsza pracą był wiersz napisany na konkurs walentynkowy, za który otrzymał wyróżnienie.
- Piszę bardzo dużo – mówi. – Moim hobby jest modowanie gier, czyli dobudowywanie do fabuły dialogów, itp. Często piszę też opowiadania, które wysyłam na różne konkursy. Ostatnio byłem m.in. na rozdaniu nagród ogólnopolskiego konkursu, na którym zostałem nagrodzony za pracę pisemną o płatnościach bezgotówkowych. Najbardziej lubię jednak pisać rzeczy związane bardziej z historią.
Szkoda mi czasu
Nie ma jednak zbyt wiele czasu, aby pisać dla siebie. Jak sam przyznaje, pisze jeśli musi, bo na pisanie dla siebie brakuje mu po prostu czasu.
-Najczęściej są to różnego rodzaju konkursy, choć zdarzyło mi się także napisać historię klanu w jednej z gier komputerowych – mówi Łukasz. – Na co dzień mam jednak sporo obowiązków i szkoda mi czasu, aby tak usiąść i pisać dla siebie.
Przed laureatem i uczniem Społecznego Gimnazjum jest jednak jeszcze jedna ważna chwila. Na kwiecień zaplanowano bowiem uroczystość nadania pierwszemu polskiemu satelicie naukowemu imienia „Heweliusz”, na której obowiązkowo stawić się będą musieli m.in. jego rodzice chrzestni.
(fox)
Zwycięzcy konkursu:
Kategoria junior (klasy gimnazjalne)
Marcelina Woroniak, uczennica I klasy Publicznego Gimnazjum w Wolinie
Łukasz Rydziński, uczeń III klasy Społecznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Kwidzynie
Kategoria student (szkoły ponadgimnazjalne)
Agnieszka Brambor, uczennica II klasy LO im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej
Mateusz Chojecki, uczeń III klasy I LO im. Stanisława Staszica w Pleszewie
Wyróżnienie za najlepsze odpowiedzi w części testowej:
Kategoria junior
Łukasz Rydziński, uczeń III klasy Społecznego Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Kwidzynie
Kategoria student
Michał Gawęda, uczeń III klasy Prywatnego LO im. Św. Królowej Jadwigi w Mariówce
Wyróżnienie za najlepszy wiersz nadesłany jako utwór literacki:
Kategoria junior
Paweł Laskowski, uczeń I klasy Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie nr 38 w Warszawie za wiersz „Lot polskiego satelity”
Kategoria student
Martyna Kupidura, uczennica III klasy I LO im. Braci Śniadeckich w Żninie za wiersz „Z pamiętnika młodego satelity”
Polski satelita naukowy BRITE-PL
Instytuty Polskiej Akademii Nauk Centrum Badań Kosmicznych (CBK) i Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika (CAMK) we współpracy z Instytutem Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego (IAUWr) w ramach międzynarodowego projektu BRITE, skrót od „BRIght Target Explorer Constellation” zbudują pierwszego polskiego satelitę naukowego BRITE-PL. Pierwszy satelita będzie wystrzelony na orbitę jesienią tego roku, a drugi dopiero w roku 2013.
Każdy z nich będzie małym sześcianem o boku 20 cm, ważącym 7 kg. Satelity będą polskim udziałem w programie BRITE, stworzonym przez konsorcjum kanadyjsko-austriacko-polskie czyli grupie 6 podobnych obiektów tworzących formację lotną, umieszczoną na orbicie o wysokości 800 km. Ich zadaniem będzie prowadzenie precyzyjnych i jednoczesnych pomiarów fotometrycznych najjaśniejszych gwiazd zmiennych nieba w ciągu planowanych kilku lat działania tych satelitów.
Sugestia budowy pierwszego polskiego satelity naukowego pochodzi od profesora Sławomira Rucińskiego z Uniwersytetu w Toronto, autora pomysłu na którym osadza się projekt satelitów serii BRITE. Jak podkreśla się, program BRITE jest bezprecedensową szansą nie tylko dla polskiej nauki, ale i dla polskiego przemysłu na pozyskanie nowych technologii i jednocześnie zaistnienia w prestiżowym forum eksploracji kosmosu.
Reklama
Kwidzyński gimnazjalista ojcem chrzestnym satelity Heweliusz
POWIŚLE. Łukasz Rydziński z Rakowca został ojcem chrzestnym satelity naukowego „Heweliusz”, jednego z dwóch pierwszych satelitów naukowych powstających w naszym kraju.
- 20.01.2012 00:00 (aktualizacja 23.08.2023 12:33)
Napisz komentarz
Komentarze