Zgodnie z prawem, opinię w sprawie likwidacji musi wydać wojewoda, gminy oraz powiaty, których mieszkańcy korzystają z usług szpitala, a także sejmik województwa, jeśli zasięg działania zakładu obejmuje województwo lub jego znaczną część. Przy pięciu głosach przeciwnych i jednym wstrzymującym rada powiatu kwidzyńskiego wyraziła pozytywną opinię w sprawie likwidacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sztumie.
Andrzej Rozmus, przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w radzie powiatu kwestionuje zasadność podejmowania uchwały w tej sprawie.
- 10 marca 2009 roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok stwierdzający nieważność uchwały podjętej przez radę powiatu w Kluczborku, w sprawie likwidacji ich Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Sąd stwierdził, że takie działania są sprzeczne z obowiązującym porządkiem prawnym. Jestem przekonany, że pan starosta zna ten wyrok, mimo to przedstawił nam projekt uchwały. Tak jak Trybunał Konstytucyjny jest wykładnią prawa w Polsce i stanowi o zgodności prawa z konstytucją, tak Naczelny Sąd Administracyjny jest wykładnią porządku prawnego w sprawach administracyjnych. Z nieoficjalnych źródeł dowiedziałem się, że w związku z tym wyrokiem pan starosta sztumski wycofa projekt uchwały. Jeżeli starosta kwidzyński widzi analogię pomiędzy uchwałą podjętą w Kluczborku, to dlaczego namawia radę powiatu kwidzyńskiego do podejmowania uchwał sprzecznych z obowiązującym prawem – pyta Andrzej Rozmus.
Jerzy Godzik, starosta kwidzyński, twierdzi, że podejmowanie uchwały w tej sprawie nie ma związku z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotyczącym likwidacji szpitala w Kluczborku.
- My nie podejmujemy uchwały sprzecznej z prawem, ponieważ nie uchwalamy dokumentu o likwidacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sztumie. Wyrażamy tylko opinię w tej sprawie. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczy tego jednego przypadku i nie jest to cacus prawny, tak jak w innych krajach. Potrzebne są wyroki sądowe w każdej sprawie. Widziałem się z panem starostą Piotrem Stecem i nie wnosił on o wycofanie projektu uchwały – wyjaśnia Jerzy Godzik.
Rada powiatu kwidzyńskiego wyraziła pozytywną opinię na temat przekształcenia sztumskiego szpitala, ale pod warunkiem zapewnienia dalszego, nieprzerwanego udzielenia świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców powiatu kwidzyńskiego. Samorząd powiatu sztumskiego, o ile podejmie decyzję, zamierza rozpocząć likwidację z końcem maja. Zakończenie funkcjonowania zakładu jako placówki publicznej zaplanowano na koniec sierpnia bieżącego roku. Samorząd powiatu sztumskiego zapowiada, że świadczenia medyczne przejmie podmiot wybrany w drodze przetargu. Będzie musiał jednak zachować co najmniej dotychczasowy zakres, rozmiar, profil, jakość i dostępność usług medycznych.
Reklama
Szpital w Sztumie do likwidacji, pacjenci - na los przetargu
SZTUM, KWIDZYN. Sztumski szpital ma być zlikwidowany z powodu złej sytuacji ekonomicznej. Jego zadłużenie sięga 14 mln zł. Według zarządu powiatu sztumskiego, brak jest obecnie możliwości wdrożenia w placówce standardów sanitarnych obowiązujących w Unii Europejskiej. Jego rolę przejmie jakaś inna placówka - wyłoniona w przetargu.
- 16.05.2009 20:07 (aktualizacja 18.08.2023 09:39)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze