Forum odbywało się pod honorowym patronatem rzecznika praw obywatelskich. Tradycyjnie imprezę poprowadzili Michał Juszczakiewicz, aktor i prezenter, znany z programu telewizyjnego „Od przedszkola do Opola”, oraz ojciec Jan Paweł z Tyńca.
- Uczestników było zdecydowanie więcej, niż w poprzednich latach. W przeglądzie wystąpiło 18 zespołów z województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Dwa wycofały się w ostatniej chwili. Forum to nie tylko okazja do zaprezentowania swoich osiągnięć, ale przede wszystkim do dobrej zabawy. To także możliwość spotkań wszystkich, którzy prowadzą zespoły. Nasze miasto reprezentowali młodzi aktorzy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kwidzynie, Koła Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach oraz wychowanki naszego ośrodka – mówi Marian Pietrusiak, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Kwidzynie.
Krzysztof Szerkus, terenowy pełnomocnik rzecznika praw obywatelskich w Gdańsku, podkreśla, że nie spodziewał się tego, co zobaczył na scenie kwidzyńskiego teatru.
- Nie przypuszczałem, że aż w takim stopniu będzie to fantastyczne i wzruszające. To prawdziwa sztuka. To coś, czego nie można zapomnieć. Będę dzwonił do pana dr. Janusza Kochanowskiego, rzecznika praw obywatelskich, mówiąc mu, co stracił nie przyjeżdżając do Kwidzyna. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy tutaj obaj. Widać podczas tego forum, że nie tylko wszyscy jesteśmy równi wobec prawa, ale wszyscy mamy taką samą wartość, niezależnie od naszych talentów i pozornej ułomności – podkreśla Krzysztof Szerkus.
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kwidzynie przygotował sztukę teatralną „Historia niepoprawna”. Autorem pełnego humoru przedstawienia była Barbara Lipińska-Postawa. Sztukę wyreżyserowały Agnieszka Młyńska i Monika Lipińska. O muzyczną oprawę zadbał Marian Pietrusiak. Scenografią i kostiumami zajęła się Wioletta Nowak. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kwidzynie zaprezentował „Migawki ze szkolnego życia”. Autorką oraz reżyserem sztuki była Danuta Chodorowska. Scenografię przygotowały Hanna Telefus, Ewa Kwiatkowska i Marek Florek. Na scenie kwidzyńskiego teatru wystąpił też Warsztat Terapii Zajęciowej w Górkach, prowadzony przez kwidzyńską Fundację „Misericordia”. Autorką, reżyserem i scenografem przedstawienia „Majowa miłość” była Paulina Mróz.
Swoją nagrodę dla najlepszego przedstawienia przyznała także publiczność, której najbardziej podobał się spektakl „Jezioro łabędzie” w wykonaniu Koła Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym w Kwidzynie. Autorką, reżyserem i scenografem przedstawienia jest Wiesława Cichowicz. Kostiumy przygotowali rodzice oraz dzieci niepełnosprawne. Publiczność mogła zobaczyć także występ zespołu tanecznego „Impuls”, działającego do 2005 r. w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kwidzynie. W organizacji imprezy pomagali Urząd Marszałkowski w Gdańsku, Starostwo Powiatowe w Kwidzynie, Urząd Miejski oraz Kwidzyńskie Centrum Kultury.
„Teatr jest w dużej mierze po prostu terapią grupową z udziałem publiczności”- to słowa, które wypowiedział Jonathan Carroll, znany amerykański pisarz. Były one mottem tegorocznego forum. Lepszych słów na opisanie tego co działo się przed dwa dni w kwidzyńskim teatrze na można znaleźć.
Reklama
Teatralna terapia z udziałem publiczności
KWIDZYN. 18 teatralnych zespołów wzięło udział w XVI Kwidzyńskim Forum Teatralnym Kształcenia Specjalnego w Kwidzynie. Pomysłodawcą i organizatorem imprezy jest Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczym im. Janusza Korczaka.
- 29.05.2009 00:00 (aktualizacja 18.08.2023 06:57)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze