Tamte wydarzenia upamiętniła msza święta, złożono wiązanki kwiatów na mogile pomordowanych Janowiaków. - To bardzo ważna rocznica - powiedział Henryk Ordon, przewodniczący rady gminy Kwidzyn.
Skrawek Polski po tej stronie Wisły został nazwany „Małą Polską”. Granica między Polską a Niemcami miała 14 km długości i stwarzała liczne problemy. W kilku miejscach przecinała bowiem pola uprawne poszczególnych właścicieli ziemskich. Nawet zabudowania znajdowały się po dwóch stronach. Mieszkańcy Janowa aż z trzech stron otoczeni byli Niemcami. Z czwartej znajdowała się Wisła. „Mała Polska” miała ok. 8 km długości i 1,5 km szerokości. Według spisu z 11 grudnia 1932 r. tereny przyłączone do Polski zamieszkiwało 600 Polaków i 90 Niemców.
Reklama
Rocznica Plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu
POWIŚLE/JANOWO. Samorząd gminy Kwidzyn uczcił 89 rocznicę plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu. Plebiscyt miał rozstrzygnąć, czy ziemie te trafią do Polski lub do Niemiec. Mieszkańcy Janowa zdecydowali, że ich wieś powinna znaleźć się w granicach Polski. Działaczy, którzy przyczynili się do plebiscytowego sukcesu, zamordowali hitlerowcy.
- 13.07.2009 00:00 (aktualizacja 17.08.2023 23:19)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze