- Część prac już wykonano, ale z resztą robót musieliśmy zaczekać do zakończenia przeprowadzki Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego do nowej siedziby. Wydział zajmował bowiem pomieszczenia. Planujemy, że we wrześniu udostępnimy pokoje dla sądu i prokuratury. Obecnie, jeśli zajdzie taka potrzeba, przesłuchania mogą odbywać się w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. W pokoju zostało zamontowane już lustro weneckie. Znajduje się w nim wysokiej jakości sprzęt do nagrywania dźwięku oraz obrazu. Ściany zostały wygłuszone jak w profesjonalnym studiu nagrań. Dziecko może swobodnie poruszać się, a jakość dźwięku pozostaje bardzo dobra w każdym miejscu pomieszczenia. Drugie pomieszczenie przeznaczone zostanie dla sędziego lub prokuratora, którzy będą mogli za pomocą słuchawek i mikrofonu kontaktować z psychologiem, aby zadawać pytania – wyjaśnia Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie.
Wbrew nazwie pokój, w którym będą przesłuchiwane dzieci, które stały się ofiarami przestępstw, nie będzie niebieski. Zastosowano łagodne pastelowe barwy. Pokój, według Renaty Majdy, ma umożliwić, zebranie wiarygodnego materiału dowodowego, między innymi w sprawach molestowania dzieci.
- Często zdarza się, że dziecko musi być przesłuchane kilka razy. Tak się dzieje w przypadkach molestowania, dlatego chcemy, aby dziecko w tych bardzo trudnych chwilach czuło się komfortowo. Zdarzyło się nam już tak, że brak odpowiedniego pomieszczenia sprawił, że nie można było zebrać należycie materiału dowodowego i prokuratura umorzyła postępowanie. Wznowiono je później. Sprawa trafiła do sądu i osoba, która molestowała dziecko skazana – podkreśla Renata Majda.
Koszt przygotowania pomieszczeń wyniesie ponad 40 tys. zł. Pieniądze przeznaczyły samorządy powiatów kwidzyńskiego, sztumskiego, gmina i miasto Sztum oraz miasto Kwidzyn. Szacuje się, że w ciągu roku przeprowadzonych zostanie ok. 10 przesłuchań dzieci. Jednak pomieszczenia będą pełniły także inną rolę.
- Będą wykorzystywane między innymi do działalności terapeutycznej. Na co dzień w pomieszczeniach będą pracowali psycholog oraz pracownika socjalny, którzy zajmują się wychowankami byłego Domu Dziecka, umieszczonymi w domach dla dzieci w Kwidzynie oraz Ryjewie - wyjaśnia Renata Majda.
Przyjazna koalicja
Po uruchomieniu we wrześniu pokój zostanie włączony do Koalicji na Rzecz Przyjaznego Przesłuchiwania Dzieci. Celem koalicji jest wypracowanie standardów funkcjonowania i wyposażenia pokojów przesłuchań dzieci. Oprócz wprowadzenia standardów uruchamiane są specjalne procedury funkcjonujące w tego typu pokojach przesłuchań. Koalicję tworzy 235 członków. Wśród nich znalazło się między innymi 41 sądów, 44 prokuratury, 54 instytucje samorządowe i organizacje pozarządowe, 13 jednostek policji oraz Biura Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka.
Reklama
Niebieski pokój. Jak przesłuchać dziecko, które jest ofiarą przestępstwa
KWIDZYN. Po wakacjach, w budynku internatu przy ul. Grudziądzkiej, zostanie otwarty pokój do przesłuchań nieletnich ofiar przestępstw. Ma on umożliwić rozmowę z pokrzywdzonymi dziećmi.
- 23.07.2009 00:00 (aktualizacja 17.08.2023 20:12)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze