Komornictwo Kwidzyńskie przy Bractwie Rycerzy Ziemi Sztumskiej było jednym w współuczestników tegorocznego Oblężenia Malborka. W tegorocznej inscenizacji wzięło udział ponad czterystu rycerzy konnych i pieszych z dziesiątek bractw rycerskich całej Europy (Polska, Litwa, Białoruś, Wielka Brytania).
W tym roku Komornictwo Kwidzyńskie przy Bractwie Rycerzy Ziemi Sztumskiej reprezentowało 12 osób.
-W Malborku byliśmy od środy do niedzieli, więc po wszystkim byliśmy trochę zmęczeni – mówi Karolina Biskupska, szafarz Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej. -Jak co roku mieliśmy rozstawiony swój obóz, a odwiedzający mogli przyglądać się jak wyglądało życie w czasach średniowiecznych. Dziewczyny wyszywały oraz tańczyły, a mężczyźni walczyli między sobą lub pokazywali jak wyplatało się kolczugi.
Zmiana wyszła na dobre
Najważniejszym punktem oblężenia jak co roku jest inscenizacja odbywająca się na Wałach von Plauena. Kwidzynianie również brali w niej udział walcząc zarówno po stronie krzyżackiej jak i polskiej. Ciekawostką może być fakt, że kwidzynianki zagrały w rolach męskich występując jako krzyżaccy łucznicy.
-Bardzo podobał mi się tegoroczny pokaz, bo mieliśmy zupełnie nowy scenariusz – dodaje K. Biskupska. - Nasze bractwo już od 10 lat bierze udział w tej inscenizacji, więc dotychczasowa historia zdążyła się już trochę opatrzeć.- Dzięki temu widowisko było chyba dużo ciekawsze, mieliśmy więcej walk, więcej koni i więcej gry aktorskiej.
W obsadzie aktorskiej znaleźli się m.in. Tomasz Karolak oraz Robert Gonera, a narratorem wydarzeń była Krystyna Czubówna.
Tak było w 1457 roku
Tegoroczna historia oblężenia przypomina rok 1457, kiedy to nieopłacane przez zakon krzyżacki wojska najemne strzegące zamków rozpoczęły pertraktacje z królem polskim Kazimierzem Jagiellończykiem dotyczące sprzedaży kilku miast oraz twierdz Polakom. Za uzbieraną kwotę 190 000 złotych węgierskich odkupiono w czerwcu Malbork, Tczew oraz Iławę. 8 czerwca 1457 roku wojska polskie wkroczyły do twierdzy malborskiej. W sierpniu 1457 roku doszło do nowej ofensywy zakonu z zamiarem odbicia utraconych zamków. 28 września mieszczanie podstępnie oddali Krzyżakom miasto. Zamek broniony przez Oldrzycha Czerwonkę został otoczony przez siły krzyżackie. Zamek się nie poddał, jednak dopiero po 34 miesiącach Polakom udało się powtórnie opanować samo miasto Malbork.
Reklama
Tomek Karolak zdobył zamek krzyżacki
MALBORK – KWIDZYN. Ponad czterystu rycerzy z dziesiątek bractw rycerskich z całej Polski wzięło udział w tegorocznej inscenizacji Oblężenia Malborka. Wśród nich byli też kwidzynianie.
- 29.07.2009 00:00 (aktualizacja 17.08.2023 20:13)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze