Od początku ekolodzy podnosili larum, że budowa mostu z pylonami może zaszkodzić ptakom, ale nie miały na poparcie swojej tezy żadnych argumentów merytorycznych i nie mają ich nadal. Nikt bowiem nie prowadził badań na temat wpływu tego typu konstrukcji na ptaki. Ekolodzy proponują płaski most. Uważają także, że mało uwagi poświęcono zgłoszonej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków propozycji budowy tunelu pod Wisłą. Odrzucili ofertę współpracy w zakresie monitoringu całego procesu budowy oraz badań nad wpływem konstrukcji na ptaki. Decyzję środowiskową wójta gminy Kwidzyn zaskarżyły Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Klub Gaja w Wilkowicach oraz Grupa Badawcza Ptaków Wodnych Kuling.
Identyczne wnioski
- Wszystkie trzy odwołania od decyzji środowiskowej wpłynęły w terminie. Grupa Badawcza Ptaków Wodnych Kuling nie uczestniczyła w postępowaniu na prawach strony, ale niestety obowiązujące przepisy mówią, że każdy może złożyć odwołanie od decyzji i ta organizacja z tego prawa skorzystała. Wszystkie trzy odwołania są niemal identyczne. Można sądzić, że organizacje ekologiczne porozumiały się w tej sprawie. Wnoszą one o uchylenie naszej decyzji w całości i ponowne rozpatrzenie sprawy przez wójta. W jednym dokumencie jest mowa nie tylko o uchyleniu decyzji środowiskowej, ale wydaniu odmowy dla zaakceptowanej przez wójta konstrukcji mostu typu extradosed, czyli mostu pylonowego. Organizacje podważają także postanowienie sanepidów kwidzyńskiego i tczewskiego oraz Dyrektora Regionalnego Ochrony Środowiska. Na te postanowienia nie przysługiwało wcześniej odwołanie. Można to zrobić jedynie po wydaniu decyzji środowiskowej i organizacje tak zrobiły. Ekolodzy wskazują między innymi, że nie został w bardzo szczegółowy sposób omówiony tunel drogowy pod rzeką Wisłą. Ich zdaniem ten wariant powinien być brany jako alternatywny – wyjaśnia Ewa Nowogrodzka, wójt gminy Kwidzyn.
Obecnie przygotowywane jest pismo do SKO.
Kolejny miesiąc na decyzję
- SKO ma 30 dni na rozstrzygnięcie sprawy. Decyzje mogą być tylko dwie: utrzymanie naszej decyzji w mocy lub jej uchylenie. Jeśli decyzja zostanie utrzymana, organizacje na pewno złożą odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a następnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jeśli SKO uchyli naszą decyzję i skieruje do ponownego rozpatrzenia, to procedura dotycząca wydania decyzji środowiskowej dla tego przedsięwzięcia rozpocznie się od początku. Ponieważ został jej nadany rygor natychmiastowej wykonalności, procedura zmierzająca do budowy mostu nie zostaje na razie wstrzymana. Jeśli decyzja kolegium będzie pozytywna dla nas, a sprawa trafi do WSA i NSA to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która jest inwestorem, może nadal prowadzić działania zmierzające do rozpoczęcia budowy, czyli uzyskania pozwolenia wodno-prawnego oraz pozwolenia na budowę – twierdzi Ewa Nowogrodzka.
Samorządowcy nie są zdziwieni protestem ekologów. Wicestarosta Andrzej Foruna uważa że OTOP od początku narzucał własne rozwiązania dotyczące projektu mostowego.
Nie zapominajmy o człowieku
- Organizacja twierdziła, że powinien powstać płaski most. Szkoda, że OTOP działa w ten sposób, gdyż zaproponowaliśmy współpracę w tej sprawie, polegającą na monitoringu budowy. Deklarowaliśmy nawet nasz udział finansowy. To bardzo dobra propozycja, gdyż OTOP nie posiada żadnych badań na tego typu obiektach. Składanie protestu bez żadnych dowodów na to, że konstrukcja mostu ma negatywny wpływa na faunę i florę, jest bezzasadne. Zresztą przedstawiciel OTOP sam przyznał podczas debaty publicznej, że ma prawo do złożenia protestu i z niego skorzystał. Uważam, że dr Wiesław Nowicki, pełnomocnik OTOP, to człowiek, który chce chyba pokazać jaki jest ważny. Nie chciałbym używać słów górnolotnych, ale chce też pokazać, że od niego będzie zależało życie wielu ludzi i to pod każdym względem. Takie postępowanie jest dla mnie niezrozumiałe i nie do przyjęcia. Chcemy chronić przyrodę i dbać o nią, ale nie wolno zapominać o człowieku. Skoro pan Wiesław Nowicki namówił do protestu jeszcze dwie inne organizacje, to należy się spodziewać długiej, odwoławczej procedury. Mam nadzieję, że werdykt SKO będzie dla nas korzystny i że wszystkie kolejne instytucje, w tym Naczelny Sąd Administracyjny nie podzielą subiektywnych odczuć pana Nowickiego i jego organizacji. Wiem, że w samej organizacji są różne opinie na temat tej inwestycji – podkreśla Andrzej Fortuna.
Pylony są najlepsze
Podczas rozprawy administracyjnej, która miała pomóc w wydaniu decyzji związanej z wpływem mostu na środowisko, dr Wiesław Nowicki, sam przyznał, że w zakresie wpływu konstrukcji z pylonami niewiele wiadomo i ornitolodzy mają różne zdania na ten temat.
- Jeżeli jest pewne pole niewiedzy, to powinna obowiązywać procedura przezorności – uznał wówczas pełnomocnik OTOP i to jego koronny argument w walce z wybraną konstrukcją mostu. Obiecał, że nie będzie protestować w przypadku wyboru mostu płaskiego Stwierdził, że w razie protestu, to nie OTOP będzie podejmował decyzję, ale niezależne sądy. Słowa dotrzymał. Konstrukcja mostu pylonowego, czyli utrzymywanego dzięki systemowi lin to najnowocześniejsza konstrukcja stosowana na całym świecie. Budowa ma potrwać ok. 24 miesięcy, a koszt inwestycji szacowany jest na ok. 200 mln zł, nie licząc budowy dróg dojazdowych.
Nie ma żadnych przesłanek
Leszek Czarnobaj, wicemarszałek województwa pomorskiego
- Wszystkie trzy wnioski o uchylenie decyzji środowiskowej są niemal identyczne. To świadczy o tym, że jeden pisze, a reszta powiela tylko to co przygotuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Bardzo ważna jest ochrona środowiska, ale w tym przypadku most nie stoi w poprzek ochrony przyrody. Nie ma bowiem żadnych merytorycznych przesłanek do tego, aby sądzić, że wpłynie on negatywnie na ptaki. OTOP od początku zapowiadał, że złoży protest. Organizacja ta w ogóle nie chciała rozmawiać na temat współpracy w zakresie przeprowadzenia monitoringu samej budowy oraz późniejszego wpływu tego typu konstrukcji na ptaki. Na szczęście procedura nie została przerwana i mam nadzieję, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze odrzuci wnioski organizacji o uchylenie decyzji środowiskowej.
Napisz komentarz
Komentarze