Już po raz piętnasty odbyło się Kwidzyńskie Forum Teatralne Szkolnictwa Specjalnego. Pomysłodawcą i organizatorem imprezy jest Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Kwidzynie. W Teatrze Miejskim wystąpiło 20 grup teatralnych z województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Jubileuszowemu forum towarzyszyły słowa Oscara Wilde: „Nie istnieje nic takiego czego by sztuka nie mogła wyrazić”. Forum poprowadzili Michał Juszczakiewicz, znany aktor i prezenter telewizyjny, szczególnie znany z programu „Od Przedszkola do Opola” oraz Ojciec Jan Paweł z Tyńca.
- Było to miłe 15 lat. Bywały trudniejsze chwile, jak te po pożarze naszego ośrodka, ale nawet wtedy nie zrezygnowaliśmy z organizacji. Cieszy wysoki poziom przedstawień. Uznaliśmy, że rok ubiegły był bardzo udany. Okazuje się jednak, że w tym roku wszyscy podnieśli jeszcze wyżej poprzeczkę. Była taki moment w historii forum, że prezentowano wszystko to, co robi się w placówkach podczas zajęć socjo-terapeutycznych. Próbowano to pokazywać na zewnątrz. Ambicją wszystkich instruktorów prowadzących grupy teatralne stało się pokazywanie z roku na rok czegoś nowego, bardziej ambitnego. Poziom jest windowany coraz wyżej. Staramy się jednak, aby impreza nie przerodziła się w niezdrową rywalizację. Podkreślamy, że najważniejsza jest rodzinna atmosfera. Nie należy rezygnować z czerpania radości bycia razem - uważa Marian Pietrusiak, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Kwidzynie.
W tym roku Kwidzyńskie Forum Teatralne Szkolnictwa Specjalnego trwało trzy dni.
- Staramy się, aby przy okrągłych rocznicach impreza trwała dłużej. Tak było przy dziesiątym forum. Wówczas także impreza trwała trzy dni. Chcemy trzymać się tej reguły, ale wszystko zależy od środków finansowych, która uda się nam pozyskać na organizację. W tym roku przygotowaliśmy warsztaty teatralne dla instruktorów, którzy mogli posłuchać uwag fachowca, czyli Michała Juszczakiewicza.
Na scenie przedstawione zostały spektakle o różnej tematyce. Chwilami było bardzo poważnie, a poruszana tematyka dotyczyła ważnych kwestii społecznych, dotyczących między innymi przemocy. Przykładem przedstawienie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kwidzynie „Blokowisko” autorstwa Danuty Chodorowskiej, w reżyserii autorki oraz Hanny Telefus z robiącą duże wrażenie scenografią, którą przygotowały Hanna Telefus i Marek Florek.
Organizacja imprezy została dofinansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy to jedyna taka placówka w Polsce. Trafiają do niego dziewczęta niedostosowane społecznie, zwykle dlatego, że w rodzinnej wsi czy mieście nikt o nie należycie nie zadbał. Wówczas to często sąd decyduje o umieszczeniu młodej dziewczyny w placówce. Formy wychowawcze stosowane w MOW wzbudziły wielkie uznanie prof. Janusza Zolla, byłego rzecznika praw obywatelskich. W 2002 roku ośrodek otrzymał Medal Rzecznika Praw Obywatelskich. W placówce przebywają dziewczęta w wieku od 13 do 18 roku życia. MOW daje im możliwość ukończenia gimnazjum oraz zdobycia konkretnych umiejętności zawodowych.
Sztuka wyrazi wszystko
KWIDZYN. Jubileuszowe Forum Teatralne Szkolnictwa Specjalnego. Forum poprowadzili Michał Juszczakiewicz, znany aktor i prezenter telewizyjny. Wystąpiło 20 grup teatralnych.
- 10.05.2008 00:01 (aktualizacja 20.08.2023 23:23)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze