- Obserwujemy obecnie bardzo duże tempo integracji całej Europy. Uważamy, że musimy się spotykać, aby mówić o sprawach ważnych dla regionu, w którym żyjemy - mówił Manfred Ortmannm, prezes Towarzystwa Kulturalnego Ludności Niemieckiej „Ojczyzna". - Seminarium w całości poświęcone zostało Dolnemu Powiślu. Wprawdzie główne tematy dotyczyły historii, ale omówiona została też fauna i flora. Mówiliśmy też o rozwoju. Uważamy, że należy spotykać się regularnie, aby wymieniać poglądy i mówić nie tylko o przeszłości, ale przede wszystkim o przyszłości. Cieszę się, że na spotkanie przybyło tak wielu znamienitych gości.
Piotr Halagiera, wiceburmistrz Kwidzyna, podkreślił, że seminarium wpisuje się doskonale w obchody 15-lecia przyjaźni Kwidzyna z niemieckim miastem Celle.
- Po wojnie wielu mieszkańców Kwidzyna znalazło tam swój drugi dom. Seminarium to też okazja do podziękowania Towarzystwu Kulturalnemu Ludności Niemieckiej „Ojczyzna" za liczne inicjatywy i dotychczasowe działania na rzecz naszego miasta. Mam nadzieję, że seminarium stanie się imprezą cykliczną - twierdzi Piotr Halagiera.
Seminarium trwało trzy dni. Jego przygotowaniem w Kwidzynie zajmowało się Towarzystwo Kulturalne Ludności Niemieckiej „Ojczyzna", które powstało w 1992 r. Od początku organizacja jest otwarta dla wszystkich, nie tylko dla osób pochodzenia niemieckiego. Stowarzyszenie organizuje różnego rodzaju przedsięwzięcia dla mieszkańców powiatu kwidzyńskiego. Prowadzi też działalność dotyczącą krzewienia kultury i języka niemieckiego. Zajmuje się również działalnością charytatywną.
Reklama
Mniejszość niemiecka o faunie, florze i swoich korzeniach
KWIDZYN. Kwidzyńska mniejszość niemiecka zorganizowała trzydniowe historyczne seminarium na temat Dolnego Powiśla. Uczestniczyli w nim także przedstawiciele organizacji Landsmannschaft Westpreussen Munster oraz konsul generalny Republiki Federalnej Niemiec Ute Minke-Koenig,
- 27.05.2008 01:04 (aktualizacja 20.08.2023 18:23)
Napisz komentarz
Komentarze