Joanna Zenke, Aleksandra Arumińska, Karolina Hinc, Małgorzata Jóźwiak, Kacper Stasiuk, Mariusz Myrcha, Andrzej Hanas i Paweł Małkiewicz – to dzięki nim szkoła może cieszyć się takim sukcesem. W liczbie laureatów wyprzedza je tylko Gimnazjum nr 24 w Gdyni - 22 laureatów. Kwidzyńskie gimnazjum ma 12 laureatów, bowiem niektórzy z ośmiu uczniów triumfowali z kilku przedmiotów. Na trzecim miejscu jest Gimnazjum nr 3 w Wejherowie – 9 laureatów.
W ubiegłym roku kwidzyńskie Gimnazjum nr 2 miało najwięcej laureatów w województwie pomorskim. Szkoła od kilku lat realizuje specjalny program nauki ze zdolnymi uczniami, który opiera się przede wszystkim na zajęciach dodatkowych.
Udział w wojewódzkim finale olimpiady zwalnia ucznia z tej części egzaminu gimnazjalnego, do której przypisany jest przedmiot ich konkursu (np. dzięki sukcesowi w olimpiadzie z historii nie musi on pisać części humanistycznej). Karolina Hinc jako jedyna nie musi pisać obu części egzaminu – jest bowiem finalistką z historii (także laureatką) i chemii, która jest w zakresie egzaminu z „przedmiotów ścisłych”. Znalezienie się wśród laureatów daje wstęp do każdej wybranej szkoły średniej w Polsce.
Rekordzistką jest Joanna Zenke, która znalazła się wśród laureatów aż trzech konkursów – z matematyki, chemii i fizyki z astronomią.
- Chciałabym w przyszłości studiować medycynę i zostać lekarzem – powiedziała nam Joasia.
Podwójni laureaci to: Małgorzata Jóźwiak (matematyka i chemia) oraz Kacper Stasiuk (matematyk i fizyka z astronomią). Aleksandra Arumińska i Karolina Hinc są laureatkami z historii, Mariusz Myrcha z fizyki z astronomią, Andrzej Hanas i Paweł Małkiewicz – z informatyki.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje Paweł Małkiewicz, który jest uczniem pierwszej klasy musiał poznać cały program klasy drugiej i trzeciej.
-Nie sądziłem, że zajdę tak daleko – powiedział.
Małgosia Jóźwiak jest laureatką z matematyki i chemii. Na przygotowanie poświęciła sporo czasu. Oprócz lekcji i spotkań na kółkach przedmiotowych, uczyła się w domu przez kilka godzin dziennie.
Jolanta Żmuda, nauczycielka chemii, której uczniowie co roku odnoszą ogromne sukcesy w olimpiadach, podkreśla, że wszyscy ci uczniowie muszą dużo uczyć się sami.
-Jest im trudniej niż dorosłym, którzy wracają do domu i w zasadzie nie muszą już myśleć o pracy. Uczniowie, którzy chcą mieć sukcesy w olimpiadach, wkładają w to wiele wysiłku także po lekcjach – mówi J. Żmuda.
I choć laureaci mogą uczyć się w dowolnej szkole średniej w Polsce (część z nich decyduje się na cenione liceum w Gdyni), wielu z nich zostanie w Kwidzynie, by kontynuować naukę w „starym” ogólniaku.
-Myślałem o Gdyni, ale szkoda mi przerwać zajęcia muzyczne, które prowadzi fundacja Projekt. Chcę się rozwijać w tym kierunku. Jednak decyzji o wyborze szkoły jeszcze nie podjąłem – powiedział Mariusz Myrcha, który znalazł się wśród najlepszych wokalistów Giełdy Piosenki Poetyckiej „Wieczorne Nastroje”.
Drugie gimnazjum w województwie
KWIDZYN. Gimnazjum nr 2 znalazło się na drugim miejscu w województwie pod względem liczby laureatów konkursów przedmiotowych (olimpiad). Wyprzedza je tylko Gimnazjum nr 24 w Gdyni.
- 11.06.2008 00:00 (aktualizacja 20.08.2023 17:04)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze