Ma on pomóc osobom bezrobotnym oraz borykającym się z takimi problemami jak niepełnosprawność, alkoholizm, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych w zdobyciu pracy.
Projekt jest finansowany przez Unię Europejską, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gardei Pani Bogumiła Plewka, podkreśla, że głównym celem projektu jest zwiększenie szans na wejście na rynek pracy oraz integrację ze społeczeństwem osób, które są zagrożone tzw. wykluczeniem społecznym. W ramach projektu zostało podpisanych dziesięć kontraktów z mieszkańcami gminy. Zatrudniono też pracownika socjalnego.
- Projekt zakłada przede wszystkim podwyższenie kwalifikacji zawodowych uczestników, wyposażenie ich w wiedzę i umiejętności potrzebne na rynku pracy, zapoznanie w efektywne sposoby poszukiwania pracy, w zaprezentowaniu się u pracodawcy. Pomogą w tym specjaliści, w tym pracownicy socjalni, pedagog i psycholog. Tak kompleksowe wsparcie pozwoli na wyposażenie bezrobotnych w umiejętności sprawnego i elastycznego poruszania na rynku pracy - uważa Magdalena Czeszejko-Sochacka, pracownik socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gardei, zatrudniona w ramach tego projektu.
Warunkiem uczestnictwa w projekcie nie było tylko długotrwałe bezrobocie osób mieszkających w gminie Gardeja. Musiały być one w wieku tzw. aktywności zawodowej, czyli od 25 do 55 roku życia. Poza tym projekt objął mieszkańców borykających się z takimi problemami, jak ubóstwo, sieroctwo, niepełnosprawność, alkoholizm, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych lub prowadzeniu gospodarstwa domowego.
- Projektem objętych zostało pięć kobiet i pięciu mężczyzn. Z tymi osobami podpisane zostały kontrakty socjalne. Są to mieszkańcy miejscowości, w których brak jest zakładów pracy, a dojazd do najbliższego miasta jest utrudniony. Obecnie projekt realizują pracownicy socjalni, psycholog, a od sierpnia pracę z tymi osobami rozpocznie pedagog. Od września planujemy spotkania uczestników między innymi z lekarzem, doradcą zawodowym, pracodawcami oraz ponownie z psychologiem i pedagogiem. Spotkania odbywać się będą w Gminnym Ośrodku Kultury - informuje Magdalena Czeszejko-Sochacka.
Zaplanowany jest też kurs po którym mężczyźni zdobędą uprawnienia na prowadzenie wózka widłowego, natomiast kobiety zostaną przeszkolone w zakresie obsługi kasy fiskalnej. Umiejętności te zwiększą szanse na znalezienie pracy przez uczestników projektu.
Reklama
Człowiek ma potencjał
POWIŚLE. Gmina Gardeja. Zwiększą szansę znalezienia pracy. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gardei rozpoczął realizację projektu „Człowiek ma potencjał”.
- 24.07.2008 00:02 (aktualizacja 20.08.2023 09:11)
Napisz komentarz
Komentarze