- Posadzono już trzy odmiany wierzby energetycznej. Cieszę się, że to przedsięwzięcie zostało rozpoczęte. Każdy będzie mógł zobaczyć rośliny, których uprawą zajmuje się Towarzystwo Rozwoju Powiatu Kwidzyńskiego – mówi Andrzej Fortuna, wicestarosta kwidzyński.
Na założenie pokazowej uprawy z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska przeznaczono 15 tys. zł. Oprócz wierzby, posadzone zostaną także inne energetyczne rośliny. Poletko pozwoli też na sprawdzenie, czy przeciętna gleba nadaje się do uprawy takich roślin. To nie jedyne energetyczne przedsięwzięcie finansowane z Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska.
- Na międzywalu w Korzeniewie posadzono żywokoły, zdrewniałe pędy wierzby. W tym roku uprawa została uzupełniona i rozszerzona o ok. 1 ha. Wygląda to już okazale. Nadzór nad tą uprawą sprawuje prof. Stefana Szczukowskiego z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Dobre efekty z tego doświadczenia będziemy chcieli powielać - twierdzi Andrzej Fortuna.
Pas ziemi pomiędzy korytem Wisły i wałem ochronnym, według władz powiatu, stanowi doskonałe miejsce do tego typu upraw.
Energetyczne pole na pokaz
KWIDZYN. Na półhektarowym polu posadzono różne gatunki roślin, które mogą być źródłem energii, m.in. wierzbę. Poletko ma charakter doświadczalny i ma spopularyzować takie uprawy, a także dać odpowiedź na pytanie, jak poszczególne gatunki będą rozwijać się na pokwidzyńskich glebach.
- 01.08.2008 00:04 (aktualizacja 20.08.2023 09:11)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze