Starosta Jerzy Godzik rozmawiał na ten temat z przedstawicielami Społecznego Komitetu Budowy Śródlądowego Statku Pasażersko-Wycieczkowego w Tczewie. Członkowie komitetu zamierzają
zebrać pieniądze, które pozwolą na budowę dużego statku pasażerskiego, który oferowałby rejsy Wisłą. Szacunkowy koszt budowy to ok. 2 mln zł.
- Przedstawiciele komitetu chcieli koniecznie się spotkać, aby przedstawić ten temat. Wysłuchaliśmy na razie propozycji, ale nie podjęliśmy żadnej decyzji. Zastanowimy się nad udziałem w tym przedsięwzięciu - mówi Jerzy Godzik, starosta kwidzyński.
Niektórzy jednak niepokoją się stanem Wisły w rejonie Kwidzyna, który może skutecznie utrudniać żeglugę.
- Wiemy, że głębokość Wisły jest u nas czasami taka, że można pieszo przejść. Czas najwyższy, aby nie kopać piasku niszcząc grunty, ale wydobywać go z Wisły. Wtedy Wisłą można byłoby normalnie pływać – uważa Jerzy Śnieg.
Zdaniem Jerzego Godzika, wydobywanie piasku z dna rzeki to biznes, który musi się komuś opłacać.
- Uważam, że inicjatywa jest wszędzie tam, gdzie jest biznes. Jeśli będzie się to opłacało, to ktoś zacznie to robić. Poza tym rzeka znajduje się w gestii Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku – twierdzi starosta kwidzyński.
* * *
Regularne rejsy statkiem po Wiśle to na razie jedynie pomysł. Do tej pory kwidzynianie i turyści mogą cieszyć się przejazdami promem, który w sezonie letnim przewozi ich na drugi brzeg z przystani w Korzeniewie i Janowie.
Tuż po wojnie były rejsy
Po drugiej wojnie światowej kursowały po Wiśle statki turystyczne zawijając do Gniewa, Białej Góry i Tczewa. Później żegluga przestała praktycznie istnieć. Pasażerską żeglugę Wisłą próbowano uruchomić w 2002 roku. Zaangażował się w to samorząd Kwidzyna. Rozpoczęły się nawet rejsy z Tczewa do Korzeniewa. Statek pokonywał trasę w czasie około 2 godzin. Do rejsów wykorzystywany był statek „Bzura”. Był to przerobiony pchacz o napędzie spalinowym. Zabierał maksymalnie 60 pasażerów. Jednostka miała zanurzenie tylko 0,8 m. Pozwalało to bez trudu pływać nawet przy obniżonym stanie Wisły. Niestety statek uległ awarii. Samorząd zabiegał o wznowienie żeglugi, ale bez skutku. Być może budowa dużego statku na ok. 120 osób, którą planuje Społeczny Komitetu Budowy Śródlądowego Statku Pasażersko-Wycieczkowego w Tczewie, przywróci malownicze wycieczki Wisłą.
Będą rejsy pasażerskie Wisłą?
KWIDZYN. Jest szansa, że znów, tak jak tuż po wojnie, będzie można popłynąć statkiem pasażerskim Wisłą w rejonie Kwidzyna.
- 10.10.2008 00:01 (aktualizacja 13.08.2023 10:21)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze