- To prawdziwa plaga – alarmuje Jan Złotnik, sołtys Baldramu i radny powiatu kwidzyńskiego.
Zaapelował do władz gminy o zajęcie się tym problemem. Jan Złotnik uważa, że populacja lisów jest zbyt duża.
- Trzeba coś z tym zrobić. Lisy chodzą po całej wsi. Można się na nie natknąć wychodząc z domu. Leżą na schodach przed domem. Są już jak wycieraczki – twierdzi Jan Złotnik.
Według sołtysa Baldramu niedługo we wsi zabraknie kur, gdyż zwierzęta te sieją spustoszenia w kurnikach.
Ewa Nowogrodzka, wójt gminy Kwidzyn, obiecuje zajęcie się tym problemem. Uważa jednak, że sołtys jako rady powiatu powinien w tej sprawie zwrócić się także do samorządu powiatowego.
Lisy od lat dają się we znaki mieszkańcom. Cztery lata temu dokonały prawdziwej masakry kur na terenie jednego z gospodarstw w Baldramie, dusząc i pożerając kilkadziesiąt kur. Lisy potrafią niepostrzeżenie przedostać się do kurnika nawet przez niewielki otwór.
W ubiegłym roku mieszkańcy Janowa skarżyli się na obecność lisów w centrum wsi. Grażyna Cichańska, sołtys wsi, alarmowała wówczas, że mieszkańcy boją się wychodzić wieczorami, obawiając się ataku zwierząt. Lisy, według mieszkańców, w ogóle nie boją się ludzi. Podobne sygnały dochodziły także z innych wsi. Pociechą dla mieszkańców może być fakt, że regularne szczepienia dziko żyjących zwierząt doprowadziły do uwolnienia powiatu od wścieklizny. Szczepionka przeciwko wściekliźnie została zrzucona z samolotu także w tym roku. Przygotowana jest w taki sposób, że zwierzę wyczuwa ją nawet z odległości ok. 1 km. Aby sprawdzić skuteczność działań związanych z wyeliminowaniem wścieklizny każdego roku bada się zwierzęta pod kątem wykrycia tej choroby. Myśliwi dostarczają do badania lisy. Dotychczas nie stwierdzono tej bardzo groźnej choroby u żadnego ze zwierząt upolowanych przez myśliwych.
Polują w nocy
Znanych jest 21 gatunków lisów. Najlepiej poznanym jest lis rudy (vulpes vulpes). Zwierzęta te mogą żywić się praktyczni wszystkim. Ich pokarmem są myszy, jaja i ptaki. Jeśli nie ma nic do jedzenia, wystarczą im nawet dżdżownice. Żywią się też owocami. Polują zwykle w nocy. Należą do bardzo sprytnych zwierząt. Gdy są głodne zjadają upolowaną kurę lub mysz na miejscu. Nadmiar pożywienia zakopują. Kura w spotkaniu z lisem jest zupełnie bezbronna. Coraz częściej lisy widuje się w miastach, w których zjadają prawie wszystko. Można je spotkać przy śmietnikach. Młode lisy rude przestają ssać mleko matki w 9 tygodniu życia. W 14 tygodniu są już samodzielne.
Stada lisów grasują po wsi. Polują w nocy
GMINA KWIDZYN. W Baldramie lisy można spotkać dosłownie wszędzie. Chodzą swobodnie po podwórkach, kładą się na schodach przed domem. I sieją spustoszenie w kurnikach.
- 22.11.2008 09:23 (aktualizacja 19.08.2023 06:54)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze