Nielegalne budowy to takie, których rozpoczęcia nie zgłoszono w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Kwidzynie. Właściciele prowadzili inwestycję bez pozwolenia, nie było też kierownika budowy. Wszyscy zostali ukarani mandatami. To jednak nie koniec konsekwencji. Na swój koszt będą musieli uzupełnić całą dokumentację z przebiegu budowy.
- Sprawdzaliśmy budowy, które otrzymały pozwolenie na budowę w 2005 i 2006 r. W 35 przypadkach stwierdziliśmy, że rozpoczęcie budowy nie zostało poprzedzone zgłoszeniem takiego zamiaru w naszym inspektoracie. W każdej decyzji (pozwoleniu na budowę), którą otrzymuje inwestor, zawarty jest m. in. i taki obowiązek. Wiele budów było realizowanych też bez kierownika budowy. Nie zgłaszano także zakończenia budowy inwestycji. Wszystkie osoby, które nie spełniły tych obowiązków, zostały wezwane do inspektoratu i ukarane mandatami karnymi w wysokości od 100 do 300 zł. Mandat jednak jest najmniej dotkliwy, gdyż właściciele tych obiektów muszą na własny koszt uzupełnić całą brakującą dokumentację. Zobligowani zostali także do wykonania ekspertyz technicznych, które muszą wykazać zgodność lub niezgodność wykonania robót z zatwierdzonym projektem budowlanym i warunkami zawartymi w otrzymanym pozwoleniu na budowę. Koszty, które ponosi w takim przypadku właściciel budynku są wyższe, niż gdyby dopełnił wszystkich formalności przed, w trakcie i po zakończeniu budowy – mówi Roman Badur, inspektor powiatowego nadzoru budowlanego w Kwidzynie.
Tłumaczenia osób, które nie zgłosiły rozpoczęcia i zakończenia budowy były różne. Byli i tacy, którzy nie spodziewali się takiej kontroli.
- Niektórzy tłumaczyli, że nie wiedzieli, iż po uzyskaniu pozwolenia na budowę wydawanego przez starostę, muszą informować inspektorat o rozpoczęciu i zakończeniu budowy. Inni wyjaśniali, że to kierownik budowy nie poinformował ich o takim obowiązku. Były i takie osoby, które liczyły na to, że im się po prostu uda. Nikt jednak nie może liczyć na to, że nie skontrolujemy stanu faktycznego budowy – podkreśla Roman Badur.
Właściciel obiektu może odmówić zapłacenia mandatu i uzupełniania dokumentacji, ale wówczas konsekwencje są jeszcze bardziej dotkliwe.
- Wszczynamy wówczas postępowanie administracyjne. W trakcie jego trwania, nakładany jest obowiązek na inwestorów spełnienia wszystkich warunków związanych z budową, ale już pod rygorem ukarania grzywną.
- Użytkowanie obiektów bez wymaganego zgłoszenia zakończenia budowy lub bez pozwolenia na użytkowanie, też jest karane grzywną. Jej wysokość zależy od rodzaju obiektu. Dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych wynosi 10 tys. zł. W przypadku budynków innych np. usługowo-handlowych grzywna będzie wielokrotnie wyższa. Zachęcam więc do skorzystania z łagodniejszej formy doprowadzania budowanego obiektu do stanu zgodnego z prawem. Apeluję także do inwestorów, aby uważnie czytali wszystkie warunki związane z wydaniem decyzji umożliwiającej rozpoczęcie budowy. Należy czytać nie tylko pierwszą jej część, w której nabywa się prawa, ale także następną, w której nałożone na inwestora zostały określone obowiązki – apeluje Roman Badur.
Pozwolenie na budowę wydawane jest na trzy lata. Po tym czasie wygasa i nie można rozpocząć budowy. Jeśli ktoś rozpocznie ją po tym terminie, ostrzegają inspektorzy nadzoru budowlanego, będzie to samowola budowlana.
Reklama
Samowolki budowlane - 30 nielegalnych domów
KWIDZYN. Ponad trzydzieści budynków postawiono bez zezwolenia w powiecie kwidzyńskim w ostatnich latach. Tak wynika z kontrole przeprowadzonej niedawno przez nadzór budowlany. Część „samowolek” wynika z nieznajomości przepisów.
- 09.01.2009 00:00 (aktualizacja 19.08.2023 04:23)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze