Technologia pochodzi z niemieckich firm Mollerus, E&H oraz Solar Trac. Tomasz Rajkowski, przedstawiciel EO-BTR-Solar, zapowiada, że firma będzie współpracowała z tworzonym przez samorząd powiatu Kwidzyńskim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym.
- Zajmiemy się wykształceniem kadry. Szkolenia będą odbywały się w firmach zajmujących się techniką solar. Po zamontowaniu urządzeń przez firmy niemieckie wyszkolona kadra zajmie się ich naprawą i konserwacją. Obecnie na terenie Niemiec wykorzystywana jest technologia, która wydaje się trochę z pogranicza science fiction, ale zamierzamy ją wdrażać także tutaj – mówi Tomasz Rajkowski.
Podkreśla, że ilość osób zatrudnionych w przemyśle związanym z energią odnawialną stale rośnie. W Niemczech w 2004 roku pracowało w tej branży ok. 27 tys. osób. W 2007 zatrudnionych było ponad 57 tys. pracowników. Szacuje się, że w roku 2020 liczba zatrudnionych osób w branży związanej z produkcją urządzeń wykorzystujących alternatywne źródła energii przekroczy 200 tysięcy. Ilość wyprodukowanych urządzeń do produkcji prądu oraz wytwarzania ciepłej wody typu solar przekroczyła w 2007 roku 1,4 mln sztuk.
Urządzenia typu solar to m.in. kolektory słoneczne, różne systemy ogrzewania wykorzystujące energię słoneczną oraz urządzenia do produkcji prądu z różnego rodzaju alternatywnych źródeł energii. Niektóre urządzenia przypominają te z opowiadań fantastyczno-naukowych. Należy do nich Fostac Maximus. To nowy produkt, który pobiera elektrony powstające z powodu różnic napięcia pomiędzy jonosferą a powierzchnią naszej planety.
- Urządzenie można zamontować przed licznikiem. Pobiera ono jony z powietrza i produkuje zupełnie za darmo prąd. Odłącza wówczas zasilanie i dzięki temu możemy mieć alternatywne źródło energii. Jeśli zapotrzebowanie na energię jest większe wówczas przełącza na zwykłe zasilanie - wyjaśnia Tomasz Rajkowski.
Cała energia urządzenia pobierana jest tak naprawdę z kosmosu.
Niemiecka firma będzie zajmowała się m.in. budową oraz instalowaniem kolektorów słonecznych, systemów podgrzewania wody oraz innych urządzeń. Na zdjęciu: spotkanie przedstawicieli firmy z powiślańskimi samorządowcami (w środku – Kazimierz Szewczuk, burmistrz Dzierzgonia).
Fot. Jacek Kluczkowski/portalpomorza.pl
Reklama
Pomorska energia słoneczna z niemieckim kapitałem
KWIDZYN. W Kwidzynie ma powstać niemiecka firma, która będzie wdrażać w Polsce północnej nowoczesne technologie związane z energią odnawialną. EO-BTR-Solar będzie m.in. budowała systemy podgrzewania wody w całym woj. pomorskim.
- 22.01.2009 00:00 (aktualizacja 19.08.2023 02:26)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze