Warunkiem zalegalizowania samowolki jest brak wszczętego postępowania administracyjnego przed 11 lipca 2003 r. przez nadzór budowlany.
Procedura zalegalizowania samowoli budowlanej obejmuje: złożenie wniosku o pozwolenie na użytkowanie wraz z odpowiednimi dokumentami, weryfikację dokumentów, kontrolę obiektu oraz wydanie decyzji w sprawie pozwolenia na użytkowanie.
- Przed złożeniem wniosku o pozwolenie na użytkowanie warto zwrócić się do wójta lub burmistrza miasta z zapytaniem, czy samowola nie narusza ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jaki obowiązywał w dniu zakończenia budowy obiektu lub jaki obowiązuje obecnie, o ile został uchwalony. Może dojść do sytuacji, kiedy inwestor poniesie koszty związane z wykonaniem inwentaryzacji podwykonawczej i ekspertyzy technicznej obiektu budowlanego, który został pobudowany niezgodnie z planem zagospodarowania. W takiej sytuacji organ nadzoru budowlanego będzie musiał wydać nakaz na rozbiórkę obiektu budowlanego - informuje Wiesław Gałkowski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.
Dodaje, że nie warto składać fałszywego oświadczenia o dacie powstania obiektu. Nadzór budowlany może bowiem wznowić postępowanie i uchylić decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, gdyby dowody na podstawie których ustalono datę powstania obiektu okazały się fałszywe. Szczegółowe informacje można uzyskać w siedzibie Powiatowego Nadzoru Budowlanego w Kwidzynie przy ul. Grudziądzkiej 8 ( tel. 055 646 51 39).
Amnestia za samowolkę
KWIDZYN. Tylko do końca tego roku będzie możliwe zalegalizowanie samowoli budowlanej. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego informuje, że legalizacja dotyczyć będzie obiektów, wybudowanych bez wymaganego pozwolenia na budowę albo zgłoszenia w okresie od dnia 1 stycznia 1995 r. do 11 lipca 1998 r.
- 03.10.2007 07:31 (aktualizacja 13.08.2023 09:09)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze