To jedna z wielu podobnych opinii o otwartej w Teatrze Miejskim wystawie fotograficznej „Ty już się nas nie boisz...”. Autorami ekspozycji są Piotr Matysiak i Tomasz Taracha. Fotografie przedstawiają niepełnosprawnych uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej, prowadzonego przez kwidzyńską Fundację "Misericordia". To kolejna odsłona wystawy. Wcześniej można ją było obejrzeć w Teatrze Stara Prochownia w Warszawie oraz w Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Górkach (gmina Kwidzyn). Organizatorami ekspozycji są: Kwidzyńskie Towarzystwo Kulturalne, Lokalna Fundacja Filantropijna Projekt i Warsztat Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Misericordia w Kwidzynie.
- Kiedy padło pytanie, czy taka wystawa zmieściłaby się w przedsięwzięciu „Działaj lokalnie”, pomyślałem, że pewnie uda się ją zorganizować i będzie to kolejne małe wydarzenie. Podszedłem do tego dość lekko, ale kiedy zobaczyłem fotografie, byłem pod wielkim wrażeniem. Wystawa nie może przejść bez echa. Musi dotrzeć do wielu ludzi. To klimaty, o których wiele osób nie wie. Ta wystawa mówi nam więcej o niepełnosprawnych, niż niejedna prelekcja czy niejedno spotkanie - twierdzi Mieczysław Dzikowski .
Bogdan Muchowski, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Misericordia” w Kwidzynie mówi, że autorzy fotografii spędzili wiele godzin z osobami niepełnosprawnymi.
- Wykonali wiele wspaniałych fotografii. Zachęcam do obejrzenia efektów ich pracy, gdyż autorom udało się znakomicie oddać klimat jaki panuje w naszym warsztacie. Widać na nich radość życia, wrażliwość, a także twórcze możliwości osób niepełnosprawnych, czyli wszystko to, co towarzyszy wszystkim ludziom - mówi Bogdan Muchowski.
Do obejrzenia ekspozycji zachęca też Piotr Matysiak, jeden z autorów wystawy.
- Uważam, że warto przyjść na wystawę, gdyż granica między ludźmi sprawnymi i niepełnosprawnymi ciągle funkcjonuje. Oglądając ich świat oczami fotografa można pokonać własne lęki i otworzyć się na osoby niepełnosprawne - twierdzi Piotr Matysiak.
Zorganizowanie wystawy nie byłoby możliwa, gdyby nie pomoc Lokalnej Fundacji Filantropijnej „Projekt”.
- To program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Jesteśmy jedną z 45 organizacji w kraju, które działają lokalnie, realizując w tym samym czasie i według tych samych kryteriów konkursy na małe granty, które pozwalają realizować wiele takich przedsięwzięć, jak ta wystawa - podkreśla Mieczysław Dzikowski.
Wystawę można już oglądać w foyer Teatru Miejskiego w Kwidzynie.
Ty już się nas nie boisz...
KWIDZYN. - Dla mnie to rewelacja. Wystawa powinna być promowana nie tylko w Kwidzynie, ale także w innych miastach. Twórcy zrobili coś wspaniałego - uważa Mieczysław Dzikowski, prezes Lokalnej Fundacji Filantropijnej „Projekt”.
- 16.10.2007 09:27 (aktualizacja 13.08.2023 07:43)
Napisz komentarz
Komentarze