To już trzeci taki dar Krzysztofa Słowińskiego, dyrektora Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich dla gospodarzy zabytkowego dworku i okalającego go parku.
- Na wiosnę posadziliśmy dwa tysiące sadzonek. Utworzą one wokół parku i dworku naturalny płot. Przez cały czas zabytkowemu parkowi przywracana jest dawna świetność. Dosadzamy drzewa oraz krzewy. To dla nas bardzo cenny dar, gdyż pozwoli na dokończenie rozpoczętych prac, związanych z tworzeniem żywopłotu. Bardzo się cieszymy z tego wspaniałego daru serca, nie tylko dla uczestników zajęć prowadzonych w Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, ale dla wszystkich, którzy odwiedzają park. Jest on bowiem otwarty dla wszystkich mieszkańców - mówi Bogdan Muchowski, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Misericordia” w Kwidzynie.
Przed wojną po parku przechadzali się między innymi Stefan Żeromski i Jan Kasprowicz. Byli oni gośćmi Jana Kowalskiego, właściciela majątku. Wspierali w 1920 roku Polaków, którzy mieli się opowiedzieć podczas plebiscytu za przyłączeniem Warmii, Mazur i Powiśla do Polski. W latach dwudziestych i trzydziestych był to jedyny polski majątek w rejonie Kwidzyna. Na początku lat trzydziestych administracja niemiecka wydziedziczyła Jana Kowalskiego. Pałacyk wraz z przyległym terenem trafił w ręce niemieckie. Po wojnie posiadłość stała się częścią PGR. Trzy lata temu obiekt został odrestaurowany przez kwidzyńską Fundację „Misericordia”
Reklama
W historycznym parku będą wyjątkowe drzewa
POWIŚLE. Trzy tysiące sadzonek grabu trafiło do Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Górkach (gmina Kwidzyn).
- 19.10.2007 10:57 (aktualizacja 22.08.2023 01:04)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze