- Niektórzy nie wychodzą po zmroku nawet po opał na podwórko. Lisa można spotkać tuż koło domu, a nie wiadomo, jak zwierzę się zachowa. Lisów jest coraz więcej. W ogóle nie boją się ludzi. Mogą stanowić zagrożenie także dla dzieci, które wracają ze szkoły. Nie wiem, co się dzieje z tymi lisami. Może są chore? - alarmuje Grażyna Cichańska, sołtys Janowa.
Lisy widziano też w Rozpędzinach.
-Mieszkańcy zgłaszają, że lisy chodzą po wsi. Należałoby coś z tym zrobić - twierdzi Włodzimierz Szczurko, sołtys Rozpędzin.
Lisy od lat dają się we znaki mieszkańcom wsi. Zdarza się, że zakradają się do kurników zagryzając kury. Trzy lata temu udusiły lub pożarły kilkadziesiąt kur w Baldramie. Rolnicy ratują się przed zwierzętami, zamykając kury w kurnikach. Spuszczają także psy. Lisy potrafią jednak przedostać się do kurnika nawet przez niewielki otwór.
Henryk Ordon, przewodniczący rady gminy Kwidzyn uważa, że sprawą powinny zająć się koła łowieckie.
- Należy wystąpić z wnioskiem do kół łowieckich, aby zajęły się tym problemem - uważa Henryk Ordon.
Koła łowieckie niewiele jednak mogą zrobić. Pociechą dla mieszkańców nie tylko gminy Kwidzyn, ale całego powiatu jest fakt, że regularne szczepienia dziko żyjących zwierząt, jakie stosowali leśnicy, doprowadziły do uwolnienia powiatu od wścieklizny. Tak więc spacerujące po wsi lisy nie są chore.
Rudy lis
Znanych jest 21 gatunków lisów. Najbardziej powszechnym jest lis rudy (vulpes vulpes). Zwierzęta te mogą żywić się praktyczni wszystkim. Ich pokarmem są myszy, jaja i ptaki. Jeśli nie ma nic do jedzenia, wystarczą im nawet dżdżownice. Żywią się też owocami. Polują zwykle w nocy. Należą do bardzo sprytnych zwierząt. Gdy są głodne zjadają upolowaną kurę lub mysz na miejscu. Nadmiar pożywienia zakopują. Kura w spotkaniu z lisem jest zupełnie bezbronna. Coraz częściej lisy widuje się w miastach, w których zjadają prawie wszystko. Można je spotkać przy śmietnikach. Młode lisy rude przestają ssać mleko matki w 9 tygodniu życia. W 14 tygodniu są już samodzielne.
Napisz komentarz
Komentarze