Organizatorem ligowych rozgrywek, trwających przez cały rok, jest Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji. Lidze patronuje marszałek województwa pomorskiego. Gospodarzem i organizatorem ostatniego turnieju był Dom Pomocy Społecznej w Kwidzynie. W tym roku był to już dziesiąty ligowy sezon tenisistów. Wojciech Rogaczewski z Domu Pomocy Społecznej w Rudnie, jeden z pomysłodawców utworzenia ligi, już myśli o kolejnym sezonie.
- Nie ma takiej drugiej ligi w województwie pomorskim, w której brałoby udział ponad 120 osób. Mimo że był to turniej kończący tegoroczne rozgrywki myślimy już o rozpoczęciu ligi w przyszłym roku. Spotykamy się w połowie grudnia. Żeby liga przetrwała musimy nadać jej zupełnie nowe ramy i oczywiście pomyśleć o znalezieniu środków. Osobom niepełnosprawnym należy stawiać wyzwania, gdyż muszą się cały czas rozwijać. Poza tym chodzi nam także o integrację z osobami w pełni sprawnymi. Nie chcemy zamykać się jedynie na niepełnosprawnych. Mamy kilka pomysłów, które będziemy chcieli zrealizować w przyszłym roku - zapowiada Wojciech Rogaczewski.
Mimo że podczas każdego turnieju zawodnicy otrzymują puchary i dyplomy za zwycięstwa, według Wojciech Rogaczewskiego, nie to stanowi o sile tenisowej ligi.
- Wszyscy, którzy startują są zwycięzcami i oni o tym wiedzą. Jednocześnie muszą o coś walczyć. Zdrowa rywalizacja jest bardzo ważna. W lidze startują zawodnicy z różnymi, nieraz bardzo dużymi dysfunkcjami. Chcemy żeby się rozwijali oraz integrowali z innymi - mówi Wojciech Rogaczewski.
Pomysł narodził się dziewięć lat temu w Domu Pomocy Społecznej w Rudnie. Na początku w zawodach uczestniczyły tylko trzy Domy Pomocy Społecznej. Z roku na rok turniej zaczął gromadzić coraz większą liczbę uczestników. Obecnie w lidze, podzielonej na dwie grupy A i B, startują dwadzieścia dwie drużyny z całego województwa pomorskiego. W lidze startuje razem niepełnosprawni oraz ich opiekunowie. W tym roku najlepszą okazała się drużyna Domu Pomocy Społecznej w Rudnie, która wyprzedziła tenisistów z Domu Pomocy Społecznej w Ryjewie oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej oraz piątego miejsca naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej. Wszyscy świetnie się spisali - komentuje Tomasz Chojnacki, opiekun tenisistów z Ryjewa.
W klasyfikacji indywidualnej najlepszy okazał się Wojciech Rogaczewski z Domu Pomocy Społecznej w Rudnie. Drugie miejsce zajął Roman Zbróg z Domu Pomocy Społecznej w Ryjewie. Na trzecim miejscu sezon zakończył Marian Behnke z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kwidzynie, który jest także opiekunem tenisistów.
-Jako drużyna zajęliśmy trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Uczestniczymy w lidze drugi sezon i wszyscy znakomicie się spisali. W ubiegłym roku zdobyliśmy piąte miejsce. Indywidualnie zajęliśmy trzecie, szóste i jedenaste miejsce. Oczywiście będziemy chcieli wziąć udział w rozgrywkach przyszłorocznych. Dla nas największym problemem jest sprzęt. Potrzebujemy przede wszystkim rakiet, które bardzo szybko się zużywają - twierdzi Marian Behnke.
Najlepszą zawodniczką turnieju została Klaudia Klonowska z Kwidzyna. Wyróżniono też 74-letniego Franciszka Cylkę z Domu Pomocy Społecznej w Gniewie, najstarszego uczestnika Pomorskiej Ligi Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych.
Pomorska Liga Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych
POMORZE. Kwidzyn. Pomorska Liga Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych
Koniec dziesiątego sezonu. Ponad stu zawodników z województwa pomorskiego wzięło udział w ostatnim turnieju Pomorskiej Ligi Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych.
- 24.11.2007 09:40 (aktualizacja 19.08.2023 20:51)
Napisz komentarz
Komentarze