Pomysł zrodził się trzy lata temu w głowie Iwony Burczyk, terapeuty Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach, prowadzonego przez kwidzyńską Fundację "Misericordia". Uznała, że terapia śmiechem może przynieść doskonałe rezultaty w pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie.
- Z jednej strony chciałam zaprezentować niepełnosprawnym wielu znakomitych artystów i komików, z drugiej zachęcić do twórczości artystycznej oraz integrowania się z innymi uczestnikami. W 2004 roku ogłosiłam wśród uczestników terapii konkurs na nazwę zespołu. Niepełnosprawni wybrali nazwę „Niegorsi”. Twierdzili, że nie są gorsi od innych, potrafią śmiać się z siebie samych, a także dzielić się śmiechem i radością z innymi. Początkowo występowaliśmy tylko w Warsztacie Terapii Zajęciowej, później jednak zaczęliśmy wyjeżdżać między innymi do Domu Misyjnego ojców werbistów w Górnej Grupie w województwie kujawsko-pomorskim. Przygotowaliśmy specjalny program, dla ojca Jana Czachorka, rektora Domu Misyjnego. To on zachęcił nas do dalszych występów. Po jednym z nich sam ubrał się w oryginalny strój pochodzący z Indonezji, w której przez 15 lat był misjonarzem. Przygotowałam program „Radośnie bez barier”, który realizujemy do dnia dzisiejszego - mówi Iwona Burczyk, kierująca zespołem.
Zdaniem terapeutki występy "Niegorszych" to doskonały sposób na poprawę humoru i oderwanie się od codzienności, która dla niepełnosprawnych bywa często bardzo trudna.
- Wywołanie uśmiechu u naszych przyjaciół, którzy często cierpią, rozjaśnia monotonię życia. Często rozmawiam z uczestnikami. Nie zawsze chcą występować. Niektóre osoby niepełnosprawne nie chcą kontaktu ze światem i należy to uszanować - uważa Iwona Burczyk.
Pod radosnymi i pełnymi zabawy spotkaniami oraz występami kryją się jednak poważne cele terapeutyczne.
- Chodzi o ukazanie podobieństw w pojmowaniu świata i jego problemów, wspólnych każdemu człowiekowi bez względu na sprawność fizyczną i tło kulturowe. Przełamujemy w ten sposób stereotyp przypisany osobom niepełnosprawnym, czyli brak możliwości samorealizacji i śmiania się z samych siebie. Terapia służy także rozwijaniu zdolności wokalnych drzemiących w uczestnikach oraz ich zainteresowań. Szczególne znaczenie ma tworzenie relacji pomiędzy uczestnikami. Zajęcia są także okazją między innymi do otwierania się na potrzeby innych - wyjaśnia Iwona Burczyk.
Zespół "Niegorsi" tworzą dorosłe osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnością.
„Niegorsi” bawią się siebie i innych
KWIDZYN. „Niegorsi” to zespół niezwykły, rozwesela innych, a jednocześnie stanowić terapeutyczną alternatywę dla niepełnosprawnych aktorów, którzy w nim występują.
- 28.11.2007 10:22 (aktualizacja 22.08.2023 16:45)
Napisz komentarz
Komentarze