Nie mają takiego obowiązku, o ile miejsce inwestycji nie jest objęte ścisłą ochroną konserwatorską.
Wiesław Gałkowski, powiatowy konserwator zabytków, uważa jednak, że może to prowadzić do utraty wielu cennych przedmiotów świadczących o życiu dawnych mieszkańców terenów dzisiejszego powiatu kwidzyńskiego.
- Projektant, który przygotowuje dokumentację o warunkach zagospodarowania terenu, powinien mieć wiedzę lub skorzystać z wiedzy innych, aby zawrzeć w niej informacje także o tym, że teren może być miejscem, które wymaga badania archeologicznego. Są bowiem miejsca, które były wcześniej w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej, ale dzisiaj już nie są. Nie ma więc formalnego złamania przepisów, jeśli ktoś bez sprawdzenia terenu rozpocznie prace. Warto jednak to zrobić. Koszty obserwacji archeologicznej są niewielkie w porównaniu z kosztami inwestycji. Ponosi je wprawdzie inwestor, który jednak i tak wykonuje wykopy w tym miejscu np. pod kable energetyczne. Archeolog odwiedza takie miejsce i szuka interesujących przedmiotów. Dzięki takiemu nadzorowi zostały odkryte fragmenty murów średniowiecznych, w sąsiedztwie dawnej szkoły wikliniarskiej w Kwidzynie - mówi Wiesław Gałkowski.
Powiatowy konserwator zabytków może jedynie apelować do projektantów o ujęcie w dokumentacji adnotacji o potrzebie wykonania archeologicznych prac. W trakcie budowy mogą bowiem zdarzyć się archeologiczne niespodzianki.
- Taka sytuacja zdarzyła się na rynku w Prabutach. Odkryto tam bowiem obrys dawnego ratusza. Badania zostały wykonane w trakcie robót, które trzeba było przerwać. Ważne więc, aby takie badania wykonać przed ich rozpoczęciem - twierdzi Wiesław Gałkowski.
Nie chodzi o wstrzymanie inwestycji, a jedynie zabezpieczenie śladów przeszłości.
- Warto przed rozpoczęciem budowy zgłosić się do nas w celu sprawdzenia, czy dany rejon powinien zostać sprawdzony przez archeologów - apeluje Wiesław Gałkowski.
Czy spychacze zniszczą zabytki?
POWIŚLE. Bezpowrotnie mogą zginąć ślady dawnych kultur w powiecie kwidzyńskim oraz zabytkowe przedmioty ukryte pod ziemią. Inwestorzy przed rozpoczęciem budowy nie są zainteresowani zbadaniem terenu przez archeologów.
- 01.12.2007 10:26 (aktualizacja 22.08.2023 16:45)
Napisz komentarz
Komentarze