- Zostaliśmy uznani za wzór dla innych powiatów, dokonując modelowych przemian w obszarze opieki nad dzieckiem i rodziną - cieszy się Małgorzata Wodejko z zarządu powiatu kwidzyńskiego
Opieka obejmuje dzieci niechciane, osierocone oraz takie, które z różnych powodów nie mogą przebywać w rodzinie naturalnej. Towarzystwo „Nasz Dom” promuje rozwój rodzinnych form wychowania dzieci.
Obecnie w powiecie kwidzyńskim funkcjonuje 31 niespokrewnionych rodzin zastępczych, które opiekują się 45 dzieci oraz 3 pogotowia rodzinne, 12 zawodowych rodzin zastępczych. Są też dwa rodzinne domy dziecka. W Domu Dziecka zostało tylko 35 dzieci, w tym 10 w nowym budynku dla dzieci. W ten sposób z różnego rodzaju rodzinnych formach opieki, bez rodzin spokrewnionych, korzysta 153 dzieci. To ponad 4 razy więcej niż w domu dziecka.
-To jest właściwa proporcja i dzięki temu zostaliśmy uznani za wzór dla innym powiatów – mówi Małgorzata Wodejko z zarządu powiatu kwidzyńskiego.
Do końca roku Dom Dziecka w dotychczasowej formie przestanie istnieć. Wybudowane zostaną dwa nowe, niewielkie domy, które będą miały charakter domów rodzinnych. W każdym z budynków będzie przebywało ok. 14 dzieci.
To wzorowe rodziny zastępcze
KWIDZYN. Rodziny zastępcze są w powiecie kwidzyńskim prowadzone wzorcowo – tak uznało ogólnopolskie Towarzystwo „Nasz Dom”, które zajmuje się m.in. prowadzeniem rodzinnych domów dziecka i placówek opiekuńczych.
- 18.01.2008 00:02 (aktualizacja 22.08.2023 01:04)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze