Franek Grosser jest wychowankiem pani Małgorzaty Michalczuk. To ona przygotowała chłopca do udziału w konkursie.
- Muszę przyznać, że organizatorzy postawili poprzeczkę bardzo wysoko, bo aby znaleźć się w finale należało uzyskać 100 proc. poprawności w drugim etapie konkursu. Oprócz Franka, ta sztuka udała się jeszcze czwórce naszych uczniów: Zuzannie Tandeckiej z klasy IIIc, Juliuszowi Wystupowi z klasy IIIc, Dominice Żmudowskiej z klasy III c i Marcinowi Barczykowskiemu z klasy I d – opowiada nauczycielka. - Warto przy okazji wspomnieć, że nasi uczniowie jako jedyni z powiatu kwidzyńskiego zakwalifikowali się do ogólnopolskiego finału tego konkursu.
W finale, który odbywał się już w Warszawie, zadaniem uczniów było napisanie opowiadania do historyjki obrazkowej. Należało użyć zwrotów frazeologicznych.
- Na moich obrazkach był żółw, parasol i domek na drzewie – opowiada Franek. - Napisałem o żółwiu, który wylądował w domku na drzewie, spał, a jak się obudził to zobaczył parasol. Dokładnie wszystkiego nie pamiętam.
Wychowawczyni Franka dodaje, że chłopiec ma bogatą wyobraźnię i duży zasób słownictwa.
- To także ogromny indywidualista – śmieje się nauczycielka. - Ale cieszę się, że mam tak zdolnego ucznia w swojej klasie.
Pozostała czwórka wróciła z Warszawy z tytułami finalistów. Biorąc jednak pod uwagę, że do stolicy pojechali najlepsi z najlepszych z całego kraju, to również jest to ogromny sukces. Już sam wyjazd do stolicy był nagrodą dla dzieci za tygodnie okupione ciężką pracą, zarówno w szkole pod okiem polonistów, jak i w domu. Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów odbyło się w Polskiej Akademii Nauk, w obecności znanych dziennikarzy i aktorów.
- Zuzię, Juliusza i Dominikę z klasy III c do konkursu przygotowała pani Hanna Barczykowska, natomiast ja opiekowałam się Frankiem i Marcinem – dodaje Małgorzata Michalczuk. - Oczekując na wyniki finału ogólnopolskiego zwiedziliśmy Pałac Prezydencki, połączyliśmy więc przyjemne z pożytecznym. Jestem pewna, że uczniowie będą długo wspominać ten wyjazd.
Konkurs "Z poprawną polszczyzną na co dzień" organizuje Centrum Edukacji Humanistycznej "LOGOS", które powstało w 2003 roku. Celem nadrzędnym działalności edukacyjnej tego centrum jest propagowanie kultury języka polskiego wśród dzieci i młodzieży.
Napisz komentarz
Komentarze