Zakończony program to kontynuacja działań rozpoczętych w roku 2012. Cały projekt podsumowano podczas spotkania w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie, z udziałem specjalistów, instytucji zaangażowanych w jego realizację oraz rodziców.
Rekrutacja odbywała się dwutorowo
-Rekrutacja do projektu prowadzona była dwutorowo, wśród dzieci i młodzieży niepełnosprawnych i zagrożonych niepełnosprawnością, objętych opieką Samodzielnego Publicznego Ośrodka Terapii i Rehabilitacji dla Dzieci w Kwidzynie, Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej oraz instytucji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, takich jak przedszkola, szkoły specjalne czy koła rodziców. Do pierwszego zadania wybrano 27 dzieci z ciężkimi zaburzeniami w porozumiewaniu się z całego powiatu kwidzyńskiego, natomiast do zadania drugiego rekrutacja była prowadzona przez cały okres realizacji projektu - mówi Emilia Donajska, prezes Stowarzyszenia Rehabilitacyjnego Centrum Rozwoju Porozumienia w Kwidzynie.
Wsparciem objęto 310 dzieci z całego powiatu
Prezes kwidzyńskiego stowarzyszenia dodaje, że realizacja projektu pozwoliła na wykonanie szczegółowej diagnozy rozwojowej dzieci oraz umożliwiła wprowadzenie do indywidualnych programów terapii wiele dodatkowych elementów. Ogółem wparciem objęto 310 dzieci ze wszystkich gmin powiatu.
-Poprzez realizację projektu udało się nam odpowiedzieć na pytanie: w jaki sposób najlepiej pomóc osobom, które zmagają się z problemem niepełnosprawności i sprawić, by każdy mógł rozwijać swój indywidualny potencjał. Dla osób niepełnosprawnych brakuje zarówno oferty terapeutycznej, rehabilitacyjnej, jak i edukacyjnej, opartej o wspomagające sposoby porozumiewania się. Ważne, że zdołaliśmy uzupełnić działania, które nie są objęte standardem resortu zdrowia. Niepełnosprawność nie jest wyłącznie zjawiskiem medycznym czy medyczno-opiekuńczym lecz obejmuje wszystkie sfery rozwoju i funkcjonowania człowieka, angażując też najbliższą rodzinę, a porozumiewanie jest najważniejszym elementem naszego życia – uważa Emilia Donajska.
Programy dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych
Prezes Stowarzyszenia Rehabilitacyjnego Centrum Rozwoju Porozumiewania dodaje, że opracowane programy terapeutyczno-rehabilitacyjne dostosowane zostały do indywidualnych potrzeb dzieci i młodzieży.
-Zawierają one wiele instruktaży, wskazówek i materiałów, które pozwalają rodzicom na samodzielne ćwiczenia z dzieckiem w domu. Poza tym rodzice mają możliwość korzystania z wypożyczalni sprzętu oraz pomocy terapeutycznych i rehabilitacyjnych, aby w warunkach domowych utrwalać z dzieckiem zdobyte umiejętności. W ramach projektu dokonaliśmy też zakupów, które wzbogaciły naszą bazę dydaktyczną. Korzysta z niej wiele osób niepełnosprawnych oraz zagrożonych niepełnosprawnością. Uważam, że możemy się dzisiaj szczycić rozwiązaniami, których oczekują rodzice dzieci niepełnosprawnych. To wszystko dzięki wsparciu władz powiatu, miasta Kwidzyna oraz gmin powiatu – podkreśla E. Donajska.
Chcą kontynuować projekt
Wszyscy uczestnicy projektu opowiedzieli się za jego kontynuacją. Rehabilitacyjne Centrum Rozwoju Porozumienia przygotowuje już kolejne tego typu działania. Na realizację zakończonego już projektu, samorząd powiatu przyznał dotację w wysokości 165 tys. zł.
Napisz komentarz
Komentarze