Uroczystości 70-lecia istnienia szkoły rozpoczęły się od Mszy św. sprawowanej w Sanktuarium Świętej Rodziny w Ryjewie. Kolejne punkty jubileuszu odbywały się już w budynku szkolnym.
-Przed wojną w Ryjewie były trzy szkoły – mówił Andrzej Zwolak, dyrektor Zespołu Szkół w Ryjewie. – W pierwszej uczyły się dzieci katolickie, w drugiej ewangelickie, a w trzeciej szkole młodzież, która planowała dalszą naukę w szkole średniej. W 1945 roku, po zakończeniu II wojny światowej, powstała polska szkoła w Ryjewie. Szkoła, która przygarnia dzieci w różnym wieku, dzieci pochodzące z rodzin autochtońskich i dzieci z rodzin przesiedlonych. W roku szkolnym 1945/46 do szkoły uczęszczało ok. 120 dzieci, a Alfons Preuss, pierwszy kierownik szkoły, miał do pomocy dwójkę nauczycielek: Stefanię i Reginę Preuss.
Dyrektor Zwolak podkreślał, że nie ma takiej dziedziny, w której szkoła nie może pochwalić się swoimi wychowankami.
-Naszą chlubą jest pierwsza kadrowiczka Polski pochodząca z naszej gminy: Katarzyna Janiszewska. Dwie inne nasze zawodniczki grają w najwyższej lidze rozgrywkowej w ekstraklasie kobiet, w barwach Vistalu Gdynia - Joanna Kozłowska i wspomniana Katarzyna Janiszewska oraz w EKS Start Elbląg - Magda Balsam. Z kolei w barwach MMTS Kwidzyn grają Michał Potoczny i Marcin Kochański. Mamy wśród naszych absolwentów również całkiem spore grono artystów: że wymienię tylko Mateusza Baranowicza, jego brata Piotra, śp. Jacka Cychnerskiego, Jacka Zwolaka czy najmłodsza naszą artystkę Ewę Niewolską-Ozga. Wychowaliśmy spore grono lekarzy jak np. dr Anna Balcerzak czy dr hab nauk med. Maciej Michalik.
Więcej w najnowszym – 42 numerze „Kuriera Kwidzyńskiego” (z 21 października 2015 r.)
Napisz komentarz
Komentarze