O IX edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej już teraz można powiedzieć, że jest wyjątkowa. W logistycznych zmaganiach wystartowała bowiem rekordowa liczba 7806 uczestników z 316 szkół. To najwyższy wynik w historii konkursu organizowanego już od dziewięciu lat.
W kolejnym etapie zmierzy się 712 najlepszych młodych logistyków z całego kraju. Wśród nich jest aż ośmioro uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kwidzynie: Kaja Kufel, Bartosz Strzelczyk, Klaudia Iwanowska, Michał Wielgosz, Szymon Januszewski, Agnieszka Lesińska, Dominika Jabłońska i Jakub Wierciński.
Awans ósemki uczniów to sukces ZSP nr 1
I etap Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej polegał na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru, składającego się z 25 pytań. W ciągu 40 minut młodzi pasjonaci logistyki musieli znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. transportu intermodalnego, planowania produkcji, metod ustalania stawek transportowych, kodów kreskowych oraz dystrybucji intensywnej. Awans do kolejnej tury gwarantowało zdobycie minimum 23 punktów z 50 możliwych. Jak podkreśla Halina Sobczak, nauczycielka ZSP 1, która od lat przygotowuje uczniów technikum logistycznego do kolejnych edycji olimpiady, awans tak dużej grupy to sukces kwidzyńskiej szkoły.
-Od samego początku bierzemy udział w olimpiadzie logistycznej. Organizator konkursu czyli Wyższa Szkoła Logistyczna w Poznaniu przygotowuje pewne obszary tematyczne, które później oceniane są podczas poszczególnych etapów. Dla nas jako szkoły zakwalifikowanie się do kolejnego etapu olimpiady jest bardzo dużym sukcesem. Warto zaznaczyć, że oprócz uczniów klas maturalnych, dwie osoby to trzecioklasiści. Nie wiemy gdzie będzie organizowany etap okręgowy chociaż jako szkoła mamy już doświadczenie w organizacji kolejnej części olimpiady. Dwukrotnie byliśmy organizatorami właśnie etapu okręgowego – stwierdziła Halina Sobczak.
Czasami trudność sprawiały proste pytania
Dla ósemki uczniów technikum logistycznego udział w olimpiadzie był solidnym sprawdzianem ich wiedzy. Michał Wielgosz podkreśla, że zakres tematyczny obejmuje nie tylko to czego się uczą w szkole. Trzeba było również sięgnąć po dodatkową literaturę.
-Musieliśmy sięgnąć do specjalistycznych książek, ale wszystkiego nie jesteśmy wstanie zapamiętać. Czasami trudność sprawiały też łatwe pytania. Bez systematycznego utrwalania zdobytej wiedzy trudno byłoby jednak mówić o sukcesie – mówi Michał Wielgosz.
Dla Klaudii Iwanowskiej udział w olimpiadzie logistycznej to natomiast spojrzenie w przyszłość. Po ukończeniu szkoły średniej zamierza bowiem studiować właśnie logistykę.
-Na teście spotkaliśmy się pytaniami, na które trudno byłoby znaleźć odpowiedzi w książkach. Odpowiedzi znaliśmy jednak od naszych nauczycieli, którzy przekazywali nam je w postaci różnych ciekawostek. Na pewno też przygotowania do olimpiady logistycznej zaprocentują w przyszłości. Po zdaniu matury zamierzam bowiem kontynuować naukę, ale nie w Poznaniu tylko w Gdyni. Myślę o studiach na kierunku logistycznym w Akademii Morskiej – dodaje Klaudia Iwanowska.
Na najlepszych czekają bezpłatne studia w Poznaniu
Okręgowy etap Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej odbędzie się 2 grudnia. Osoby z najlepszymi wynikami zmierzą się w wielkim finale, który zaplanowano na 3 marca. Jest o co walczyć. Na najlepszych młodych logistyków czekają bowiem bezpłatne studia w Wyższej Szkole Logistyki, zwolnienie z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, atrakcyjne staże w przedsiębiorstwach będących liderami w branży oraz wartościowe nagrody rzeczowe.
-Od kilku lat na rynku pracy obserwujemy wzrost zapotrzebowania na pracowników z sektora TSL. Rosnące zainteresowanie młodych ludzi Ogólnopolską Olimpiadą Logistyczną to dowód ich świadomości odnośnie zawodowych perspektyw jakie stwarza ta branża. To również wyraz prestiżu i znaczenia samego konkursu – podkreśla Wojciech Zalewski, wicekanclerz Wyższej Szkoły Logistyki.
Napisz komentarz
Komentarze