Marszałek Wojewodztwa Pomrskiego Mieczysław Struk i członek Zarządu Czesław Elzanowski podpiszą dzisiaj listy intencyjne z przedstawicielami kolejnych 10 powiatów w ramach projektu „Zdolni z Pomorza”, dotyczące wspierania najwybitniejszych uczniów, szczególnie uzdolnionych w dziedzinie matematyki, fizyki i informatyki.
- Statystycznie 3-5 procent populacji dzieci przejawia wybitne uzdolnienia – mówi marszałek Mieczysław Struk. - Panuje przekonanie, że zdolny sobie „jakoś” zawsze poradzi. A nie powinien radzić sobie „jakoś”, tylko bardzo dobrze. Dlatego, jako jeden z pierwszych regionów w Polsce, samorząd województwa pomorskiego zdecydował o realizacji projektu, którego efektem ma być regionalny system wspierania uczniów uzdolnionych.
Już na samym początku prac założono, że kluczowe dla powodzenia inicjatywy jest zaangażowanie jak najszerszego kręgu instytucji, w tym samorządów lokalnych czy uczelni wyższych, bo tylko wspólne działanie gwarantuje wypracowanie w regionie nowoczesnych rozwiązań w edukacji.
- ·Projekt, o wartości 10 milionów złotych, jest finansowany ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i realizowany od 1 września 2010 r. do 31 sierpnia 2013 r. Do udziału w projekcie zaproszeni zostali: miasto Gdynia, miasto Sopot, powiaty: chojnicki, kościerski, nowodworski, gdański, pucki, słupski, tczewski, sztumski. Przypomnijmy, że projekt „Zdolni z Pomorza” jest obecnie realizowany w 10 powiatach województwa pomorskiego: bytowskim, człuchowskim, kartuskim, kwidzyńskim, lęborskim, malborskim, starogardzkim, wejherowskim oraz w miastach grodzkich w Gdańsku, w Słupsku. Łącznie projektem tym zostanie objętych 1400 uczniów z Pomorza.
W każdym z powiatów powstały Lokalne Centra Nauczania Kreatywnego, przy pomocy których przeprowadzono diagnozę uczniów. Od listopada 2011 r. prowadzone są zajęcia pozalekcyjne dla około 700 uczniów szczególnie uzdolnionych w dziedzinie matematyki, fizyki i informatyki. Zajęcia odbywają się grupach 5-10-osobowych, a ich program jest dostosowany do indywidualnych potrzeb uczniów. Na uczniów w zależności od przedmiotu, czeka od 40 do 60 godzin zajęć podzielonych na 20 spotkań. W ramach zajęć prowadzonych w Lokalnych Centrach Nauczania Kreatywnego uczniowie uczestniczą również w warsztatach prowadzonych przez psychologów. Zapewnione zostało również wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dla nauczycieli oraz konsultacje dla rodziców. Podpisanie listu intencyjnego z kolejnymi 10 powiatami województwa pomorskiego jest kontynuacją działań, które pozwolą na upowszechnienie rozwiązań z zakresu systemowej opieki nad uczniami uzdolnionymi na terenie całego województwa.
Napisz komentarz
Komentarze