Trawnik może być podlewany oszczędnie. Reguła mówi, że trawa wymaga wody co 5-7 dni, a nie codziennie. Obfity deszcz, a takie mieliśmy ostatnio, eliminuje konieczność podlewania nawet do dwóch tygodni. Poza tym, ogród można nawadniać wczesnym rankiem, gdy temperatura i prędkość wiatru są najniższe. Skutek? Wyparuje mniej wody.
Jeśli korzystacie z automatycznych zraszaczy, ustawcie je tak, by nie moczyły ulicy, podjazdu czy chodnika. Beton wcale nie potrzebuje wody. Poza tym, zamiast spłukiwać wężem ogrodowym swoje podwórko, lepiej użyć szczotki.
Część klombów można okryć korą, by zachować wilgotność gleby. Przy okazji pod kontrolą będą chwasty, które rywalizują o wilgoć z naszymi kwiatami czy krzewami. Niektóre rośliny w ogóle nie wymagają częstego podlewania. Warto więc tak urządzić ogród, by zgrupować je pod względem zapotrzebowania w wodę.
Można też zbierać deszczówkę. Wystarczy pod rynnę podstawić sporą beczkę. To co się w niej zbierze, jak znalazł nadaje się dla spragnionych roślin.
Sprawdź też szczelność zaworów w zewnętrznej instalacji. Czasami kran na tyłach domu też może przeciekać.
Jeśli marzysz o fontannie w swoim ogrodzie, nie stosuj takiej, która nie ma zamkniętego obiegu wody. Wybierz też odpowiednie miejsce, czyli takie, gdzie będą mniejsze straty wody spowodowane parowaniem i wiatrem.
Ogród warto podlewać z głową, by nie marnować wody.
Źródło: wymarzonyogrod.pl
Apla 1
Auto w kąpieli
Samochód najlepiej jest myć w tzw. bezdotykowej myjni samochodowej, gdzie ilość zużytej wody jest zdecydowanie mniejsza niż mycie wodą z węża ogrodowego lub w tzw. myjni ręcznej. Poza tym część wody może być powtórnie użyta np. do wstępnego namaczania karoserii lub być wykorzystana w wybranych procesach produkcyjnych.
Samochody, które są myte koło domu, na ulicy, zanieczyszczają wody odprowadzane do rzek i jezior. Woda z mycia samochodów, jeżeli nie jest poddana procesowi recyclingu, szkodzi środowisku naturalnemu.
Apla 2
Zgłaszaj awarie
Marnotrawstwo możesz również spotkać wokół siebie. Dlatego jeśli idziesz ulicą i widzisz uszkodzoną rurę, otwarty hydrant czy zbędne zraszacze, które nawadniają np. chodnik zamiast trawnika, zgłoś to „wodociągom”, urzędnikom lub właścicielom terenu.
Efekt ekologiczny
Sprawozdanie
Reklama
Poza domem obserwuj każdą kroplę
NA ZEWNĄTRZ. Każde podlewanie ogródka czy mycie samochodu oznacza wiele litrów zużytej wody. Czy zawsze potrzebnie?
- 15.05.2012 13:50 (aktualizacja 16.08.2023 13:04)
Napisz komentarz
Komentarze