Oto wskazówki, jak możesz postępować, by wpływać na ochronę Bałtyku:
• Wybieraj te środki czystości, które ulegają biodegradacji (naturalnemu rozpadowi biologicznemu) i nie szkodzą środowisku.
• Używaj tych proszków do prania, które nie zawierają fosforanów. Są równie skuteczne jak te z fosforanami, a nie zanieczyszczają Morza Bałtyckiego nadmiarem fosforu.
• Nigdy nie wylewaj ścieków bezpośrednio do rzek, jezior czy morza.
• Substancji niebezpiecznych (jak np. kwasy, silne chemikalia) nigdy nie wylewaj bezpośrednio do kanalizacji.
• Nie stosuj nawozów sztucznych i środków ochrony roślin na działce bądź w ogrodzie. Stosuj nawóz naturalny - samemu wyprodukujesz doskonały kompost z domowych odpadków żywnościowych - ale wytwarzaj go tylko w takich ilościach, jakie zużyjesz na potrzeby swoich upraw.
Podróż bliżej natury
Wybierając się w podróż promem po Bałtyku, sprawdź czy przewoźnik zrzuca ścieki prosto do morza i wybierz takiego, który nie szkodzi środowisku
Opróżnianie ścieków za statków prostu do morza to jeden z ważniejszych czynników tzw. eutrofizacji. Każdego roku z promów i statków, które pływają po Bałtyku korzystają tysiące pasażerów. Mało kto zdaje sobie sprawę, że powstałe na ich pokładach ścieki są zrzucane wprost do wody.
Szacuje się, że nieczystości z toalet jednostek pływających mogą być spuszczane do morza nawet 100 milionów razy rocznie. Ponieważ większość przewoźników promowych nie informuje o tym, co robi ze ściekami, należy przypuszczać, że są one pompowane wprost do Bałtyku.
Zrzucane ścieki są nie tylko źródłem związków azotu i fosforu odpowiedzialnych za eutrofizację Morza Bałtyckiego. Kryją się w nich bakterie, wirusy i inne patogeny oraz detergenty i metale ciężkie. Biorąc pod uwagę słabą wymianę wody w Bałtyku i długi czas usuwania wprowadzonych do niego substancji, nieczystości z promów i statków pasażerskch mogą pozostawać w morzu nawet do 25 lat.
Problem nieczystości ze statków pasażerskich można rozwiązać już teraz. Wystarczy, że bałtyckie promy zaczną zostawiać ścieki w porcie, skąd trafią do oczyszczalni. Jednak potrzebna jest dobra wola armatorów.
Szacuje się, że nieczystości z toalet statków pływających po Bałtyku mogą być spuszczane do morza nawet 100 milionów razy rocznie.
Źródło: bip.hel.eu
Napisz komentarz
Komentarze