W łazience
W łazience i toalecie dobrze sprawdza się najzwyklejszy ocet. Wystarczy łyżeczka na pół litra ciepłej wody, by zrobić własny płyn do mycia lustra. Wlany do butelki ze spryskiwaczem będzie służył przez jakiś czas, a ze szklanej tafli znikną smugi, zwłaszcza jeśli wycierając czyszczoną powierzchnię sięgniemy po gazetę.
Do czyszczenia płytek trzeba zrobić nieco mocniejszy roztwór – pół litra wody trzeba zmieszać z dwoma łyżeczkami octu. Nasączamy miksturą gąbkę i do dzieła. Osad znika, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Chromowane elementy – klamki, krany, kurki można domyć samym octem. Natomiast kamień i rdzę dobrze czyści się cytryną – wystarczy na nalot położyć plasterek i zostawić na kwadrans.
W kuchni
Najpopularniejsze środki do mycia naczyń można zastąpić własnym. Sok z trzech cytryn, półtorej szklanki wody, szklankę drobnoziarnistej soli i ćwierć szklanki octu gotujemy przez ok. 10 minut stale mieszając, by płyn się zagęścił. Potem trzeba przelać go do szklanego naczynia i… gotowe.
Zamiast najlepszych środków chemicznych, do czyszczenia naczyń ze stali szlachetnej można użyć soku z cytryny. Natomiast osad z kubków po kawie czy herbacie zniknie, gdy zastosujemy pastę z sody oczyszczonej. Na kamień w czajniku działa kwasek cytrynowy lub ocet – trzeba go pogotować z wodą.
W pokoju
Meble najlepiej przetrzeć wilgotną ściereczką z magicznych włókien – kurz nie ma wtedy żadnych szans. Drewniane powierzchnie można wypolerować szmatką nasączoną oliwką dziecięcą, schłodzoną esencją herbaty lub octem.
Nie wiesz, jak pozbyć się kurzu czy sierści swego czworonoga z ulubionej kanapy lub fotela? Przyłóż do tapicerki taśmę klejącą. Natomiast gumę do żucia, która przyklei się do salonowych megli można potrzeć kostką lodu, a kiedy stwardnienie, można usunąć ją za pomocą szpilki.
Drewniane podłogi i panele dobrze myje się octem, który znamy już z łazienki – proporcje są następujące: Półtorej szklanki octu na półtorej szklanki ciepłej wody. Jeśli nie lubimy charakterystycznego octowego zapachu, można dodać olejek eteryczny – będzie przyjemniej.
Jest też sposób na wyczyszczenie dywanu lub wykładziny. Wystarczy równomiernie wysypać sodę oczyszczoną na całą powierzchnię, a potem przy pomocy suchej szmatki wetrzeć ją okrągłymi ruchami w dywan. Całość powinna odpoczywać przez noc, a rano odkurzyć dywan.
Napisz komentarz
Komentarze