Program Nocy Muzeów w Fabryce Sztuki:
1. Przejazdy bryczkami po Tczewie
Goście będą mogli skorzystać z darmowych przejazdów urokliwymi uliczkami starówki. Zakończenie trasy - na Bulwarze Nadwiślańskim.
2. Poczęstunek przy średniowiecznym stole
Goście będą mogli poczęstować się jadłem, sporządzonym według średniowiecznych receptur - będą pierogi z twarogiem i skwarkami, kasza jaglana ze skwarkami, kapusta kiszona z kaszą jęczmienną i grzybami oraz wędzona golonka, gotowana soczewica, słonina z cebulą.
3. Opowiadania kociewskie starego bajarza
Przedstawiciel starych książęcych rodów pomorskich opowie, jak powstawało miasto Tczew, skąd przyleciał do nas gryf, oczaruje zakochanych romantyczną historią Jasnej i Dersława oraz wzruszy do łez legendą o Waćmirze i Graży.
4. Spacery po średniowiecznym Tczewie:
Przewodnik uruchomi maszynę czasu i przeniesie gości do czasów sprzed 800 - set lat. Pokaże jak wyglądał i rozwijał się Tczew przed wiekami, czym zajmowali się nasi przodkowie, jak spędzali wolny czas, a gdzie ciężko pracowali na utrzymanie własnej rodziny. Pokaże zwiedzającym najciekawsze i najbardziej tajemnicze miejsca w Tczewie.
5. Pokazy walk średniowiecznych wojów:
Wojowie zaprezentują sztukę walki, uzbrojenie i szyk bojowy. Księżniczki i dwórki uraczą nas swoim tańcem, a nawet nauczą parę sekretnych kroków!
6. Jarmarczne kramy rzemieślnicze:
Z całą świtą przybędą również najróżniejsi rzemieślnicy: rogownik, garncarz, tkacz, złotnik, mincerz, kaletnik, sokolnik, drukarz, ikonnik. Zaprezentują swoje wyroby i udzielą lekcji ich produkcji.
Przybędzie również jałmużnik, który ze sercem przepełnionym ogromną nadzieją, będzie liczył na poratowanie jego pustej sakiewki.
7. Gry i zabawy średniowieczne dla dzieci:
Najmłodsi goście będą mogli wziąć udział w przeróżnych grach planszowych i plenerowych o tajemniczo brzmiących nazwach: Kubb, Alquerque, Tabula i in. Maluchy doświadcza, jak spędzali dzieciństwo ich przodkowie.
8. Prorocze wróżby i modły kapłanki z wyspy Rugii
Po wielu prośbach i błaganiach na jarmark zdecydowała się przybyć słynna w całej słowiańskiej ziemi kapłanka rugijska. Dzięki jej niezwykłym zdolnościom, każdy z przybyłych do nas gości będzie mógł się dowiedzieć, co musi zrobić, aby przebłagać srogi gniew słowiańskich bogów.
9. Przybycie Karmelitów Bosych z Gorzędzieja
Bracia zakonni z Gorzędzieja opowiedzą o historii ich zgromadzenia, zdradzą tajemnice relikwii św. Wojciecha oraz przybliżą sylwetkę ich sławnego patrona.
10. Występy zespołu i chóru muzyki średniowiecznej
W rytm średniowiecznych melodii wprowadzi nas zespół Fundacji Magis z Gdyni i chór "Lutnia" z Malborka. Spalenie na stosie o północy kapłanki rugijskiej i wykonanie średniowiecznego tańca "dance macabre". Nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności tczewska inkwizycja dowie się o szerzeniu się na jarmarku plugawego pogaństwa. Tuż przed północą przybędzie gorliwy franciszkanin, zwoła naradę bractwa Fabryki Sztuk i zapadnie decyzja o spaleniu na stosie sławetnej kapłanki rugijskiej.
Wiadomość pochodzi z oficjalnej strony miasta Tczew.
(źródło: materiały prasowe UM/interia.pl)
Reklama
Noc w Fabryce Sztuki z poczęstunkiem przy średniowiecznym stole
TCZEW. Fabryka Sztuki zamieni się 15 maja w średniowieczny jarmark. W Centrum Wystawienniczo-Regionalnym Dolnej Wisły w Tczewie trwać będzie "Noc Muzeów". Na zwiedzających czeka wiele atrakcji.
- 15.05.2010 10:48 (aktualizacja 05.08.2023 19:08)
Napisz komentarz
Komentarze