Satysfakcja dla wykonawców, niewymowne doznania słuchaczy
Do 25 sierpnia 2010 r. – w każdą środę, zawsze o godzinie 19 – odbywać się będą koncerty w wykonaniu artystów z Polski i zagranicy. Oprócz ośmiu koncertów w Pelplinie przewidziano koncerty towarzyszące festiwalowi – w Starogardzie Gdańskim i w Tczewie. Wstęp – oprócz koncertów inauguracyjnego (bilety po 8 zł.) i finałowego (bilety 12 zł.) jest wolny.
Barokowe i romantyczne
Głównym organizatorem Festiwalu jest Fundacja Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré w Gdańsku. Patronat honorowy nad festiwalem sprawują: J.E. ks. prof. dr hab. Jan Bernard Szlaga, Biskup Pelpliński i Andrzej Stanuch, burmistrz Miasta i Gminy Pelplin.
- Warto wspomnieć nie tylko o randze organów pelplińskich na północy, ale
i w całej Polsce, a raczej w całej Europie i na świecie - – powiedział Gedymin Grubba, twórca i dyrektor artystyczny Festiwalu, wirtuoz muzyki organowej, kompozytor. - Trzeba
zaznaczyć, ze zrekonstruowane w 2003 roku organy barokowe katedry
pelplińskiej (te w nawie bocznej) należą do czołówki instrumentów
przeznaczonych do wykonywania muzyki tzw. przedbachowskiej. Cała specyfikacja instrumentu, tj. przede wszystkim dyspozycja i strój pozwalają na wierne odtworzenie dziel tego czasu. Natomiast organy romantyczne katedry w Pelplinie (w nawie głównej) to jeden z większych i ciekawszych instrumentów przeznaczonych do wykonywania muzyki romantycznej, głownie niemieckiej.
- Artyści bardzo chętnie przyjmują zaproszenie na koncerty festiwalowe, ponieważ oba
instrumenty pozwalają na wszechstronne możliwości wykazania się nie tylko repertuarowo ale i wykonawczo. Przy tym gra na tych instrumentach sprawia satysfakcję wykonawcom, którzy - zachwyceni walorami i atutami
organów pelplińskich mają pełne pole do popisu. Natomiast brzmienie obuinstrumentów wprawia w niewymowne doznania tych, którzy ich słuchają.
Z Warszawy, Lublina, Wrocławia, Gdańska, Łodzi
- Staramy się, by spotkania miały charakter uniwersalny, dlatego prezentujemy muzykę zarówno organową, jak i kameralną i symfoniczną oraz chóralną. – powiedział Gedymin Grubba - Zależy nam, aby zaoferować jak najszersze spektrum i wykonawcze i prezentujące bogaty zasób literatury muzycznej. Założeniem festiwalu jest, by w czasie kolejnych edycji nie powtarzali się wykonawcy, a w programie pojawiały się wciąż nowe utwory.
Za tydzień, w środę, 14 lipca 2010 r. , o godz. 19, na organach bocznych i głównych zagra Jan Bokszczarin z Warszawy oraz Kwartet Klarnetowy Claribel z Lublina.
21. lipca o 19.00 odbędzie się recital organowy Gedymina Grubby.
- Zagram m.in. rzadko wykonywaną V symfonię organową c-moll op. 80 Aleksandra Guilmanta w całości – powiedział Gedymin Grubba. Utwór wart wyjątkowej uwagi. - Trwa ok. 40 min.28 lipca wystąpi flecistka Agnieszka Kaćma z Wrocławia, na organach bocznych i głównych grać będzie Jakub Garbacz z Łodzi.
Z Włoch i Wielkiej Brytanii
- 4 sierpnia usłyszymy recital zarówno na organach barokowych jak i romantycznych w wykonaniu młodego chóru z Pescary we Włoszech – zachęca Gedymin Grubba. – Tydzień później, 11 sierpnia polecam występ jednego z najlepszych organistów z Wielkiej Brytanii, organista katedry w Rochester, Roger Sayer.
W przedostatnim koncercie, 18 sierpnia zagra – na organach barokowych - znakomity organista z Włoch, Michel Croese, który specjalizuje się w wykonywaniu muzyki przedbachowskiej.
Koncert finałowy 25 sierpnia połączony będzie z obchodami 70. urodzin J.E. ks. prof. dr hab. Jana Bernarda Szlagi, Biskupa Pelplińskiego.
- Zagra na fortepianie gdańszczanka, rozpoznawalna już na całym świecie, Aleksandra Mozgiel, która z okazji Roku Chopinowskiego wykona Koncert f – moll Fryderyka Chopina – mówi Gedymin Grubba.
Reklama
XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Pelplinie
PELPLIN. W Bazylice Katedralnej w Pelplinie uroczyście zainaugurowany został XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Wystąpiły zespoły: Chór Akademii Morskiej w Gdyni oraz – na instrumentach z epoki - Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonia Nordica, całość poprowadził Karol Hilla.
- 10.07.2010 00:00 (aktualizacja 05.08.2023 20:29)
Napisz komentarz
Komentarze