Przedstawienia grane są w gmachach teatralnych, przygotowano działania teatralne w przestrzeni publicznej. W ramach projektu „Szekspirowskie regionalia” festiwal wchodzi do: amfiteatru w Pruszczu Gd., do Parku Jordanowskiego w Kościerzynie i Parku Majkowskiego w Wejherowie. Odbywają się warsztaty edukacyjne dla młodzieży.
Wszystkie spektakle zagraniczne oraz warsztaty teatralne są tłumaczone na język polski.
Jak powiedział prof. Jerzy Limon, dyrektor naczelny Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, będzie to największy festiwal spośród wszystkich dotychczasowych edycji.
Poszukiwany jest pies – partner na scenę dla Andrzeja Seweryna
Całe przedsięwzięcie kosztuje 1 milion 600 tys. zł , z czego połowa – około 800 tys. zł - pochodzi od władz samorządowych, druga połowa kosztów pokryta zostanie ze środków europejskich, dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez sponsorów.
Dwadzieścia przedstawień zaprezentują zespoły miedzy innymi z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Rumunii, Węgier, Armenii, Zimbabwe i Polski. Trzy polskie spektakle uczestniczą w Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2009/2010. W tym roku po raz pierwszy jury wyłoni laureata nagrody Złotego Yoricka podczas festiwalu.
Sporo kłopotów organizatorom przysporzyło znalezienie i przywiezienie spod Gdańska – żywej oczywiście – czarnej kury, która zagra w rumuńskim spektaklu „Burza”. A 4 sierpnia o godz. 10 w Teatrze Wybrzeże na Targu Węglowym w Gdańsku rozpocznie się casting dla psów, najlepszy zagra u boku wielkiego aktora Andrzeja Seweryna w znakomitym monodramie „Wyobraźcie sobie…”przygotowanym na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy Andrzej Seweryn poszukuje statecznej suczki o miłym usposobieniu.
Wykreowane zostanie nowe miejsce do grania przedstawień – przestrzeń trudna dla artystów – jest nim dawna zajezdnia tramwajowa przy ulicy Kurzej w Gdańsku.
Dla każdego coś ciekawego
Szczególnie interesująco zapowiadają się dwa przedstawienia wybitnego litewskiego reżysera z Wilna Oskarasa Korsunovasa - „Sen Nocy Letniej” i „Hamlet”. francuskie spektakle Irina Brook – córka wielkiego twórcy teatralnego Petera Brooka przywiozła na festiwal dwa spektakle: „Burza!” i „Czekając na sen”. Po raz drugi przyjechał do Gdańska Ryutopia Noh-theatre z Japonii, który tym razem wystawi „Hamleta”. Wydarzeniem festiwalu będzie jeden z najciekawszych rumuńskich spektakli szekspirowskich ostatnich lat polecony przez Rumuński Instytut Kultury w Warszawie - „Burza” w wykonaniu Toma Caragiu Theatre Ploiesti. Zobaczymy również „Jak wam się podoba” węgierskiego reżysera Attila Vidnyánszky przygotowany w koprodukcji węgiersko-ukraińskiej przez zespoły teatralne: Castle Theatre Gyula, Hungarian Theatre Beregszász i Csokonai Theatre Debrecen.
Wramach „Regionaliów Szekspirowskich” organizatorzy zaprosili do współpracy Wejherowo, Kościerzynę i Pruszcz Gdański.
Jak zwykle równolegle z prezentacją spektakli realizowane są programy edukacyjne. W ramach „Letniej Akademii Szekspirowskiej”, „Bliżej Teatru”, „Dolne Miasto Górą” trwają wykłady, warsztaty teatralne i artystyczne, konkursy, wystawy. Możliwość spotkania z twórcami poszczególnych spektakli zapewni Klub Festiwalowy.
„Szekspir rusza (w) Miasto. Wspólnota sztuki” to tytuł międzynarodowego projektu artystycznego, który prowadzony jest równolegle na trzech festiwalach : w Gdańsku, w Neuss w Niemczech i w Gyula na Węgrzech. Działania obejmują prezentację wybitnych europejskich produkcji teatralnych, edukację nauczycieli i młodzieży, artystyczne działania społeczne oraz budowanie wolontariatu kulturalnego.
W „Peryklesie” zagrają mieszkańcy Dolnego Miasta
Wydarzeniem plenerowym dostępnym dla publiczności na podstawie darmowych wejściówek będzie grany czterokrotnie na Dolnym Mieście „Perykles” w reżyserii Philipa Parra. Udział w przedsięwzięciu wezmą – obok aktorów – amatorzy wyłonieni drogą eliminacji, przede wszystkim mieszkańcy Dolnego Miasta.
- Grupa „Parrabola” z Londynu specjalizuje się w społecznych projektach, jak na razie jest to wyłącznie brytyjskie zjawisko - powiedziała Anna Szynkaruk Zgirska, koordynator promocji Fundacji Teatrum Gedanense. – Spektakl „Perykles” zacznie się w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, a następnie przemieszczać się będzie po przestrzeni Dolnego Miasta, akcja rozgrywać się będzie kolejno w czternastu miejscach, w tym na kanale Motławy, bo Perykles opowiada o podróży na morzu.
- Zagramy dla mieszkańców, wykorzystamy to, co społeczeństwo nam zaoferuje – powiedział Philips Parr. Chcemy skupić się na społecznym charakterze tego miejsca. Wybraliśmy sztukę „Perykles”, bo jej treść wpisuje się w obchodzony w tym roku na świecie „Rok outsidera”. Opowiadamy o sposobach przełamywania barier pomiędzy miejscami, językami.
W spektaklu wystąpią artyści z Rumunii, jedna z aktorek jest Cyganką. Rolę główną zagra czarnoskóry aktor, to on symbolizować ma inność, osobę nie pasującą do większości.
Działający już drugi rok Teatr w Oknie przy ul. Długiej zaprasza na bezpłatne prezentacje. Między innymi studenci Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie przygotowali do tego specyficznego miejsca spektakl „Miarka za miarkę” i „Panowie z Zimbabwe”, a Theatre Nugata z Japonii zagra tu spektakl „The Revenge of Hamlet and Pyrrus”.
Reklama
XIV Gdański Festiwal Szekspirowski - 30 lipca – 8 sierpnia 2010 r.
W Trójmieście, Pruszczu Gdańskim, Kościerzynie i Wejherowie. Spektaklem „Król Lear Wrocławskiego Teatru Współczesnego na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże zainaugurowano w piątek, 30 sierpnia 2010 r. XIV Gdański Festiwal Szekspirowski. W sumie zobaczymy 20 przedstawień w wykonaniu grup z 12 krajów świata.
- 01.08.2010 00:19 (aktualizacja 01.04.2023 02:49)
Napisz komentarz
Komentarze