Siłą napędową całego projektu niezmordowaną orędowniczką młodych talentów jest pianistka i pedagog - Justyna Philipp, którą z całego serca podziwiam za konsekwencję, upór w działaniach, za kaskadę wręcz pomysłów.
To muzyczne spotkanie w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk miało szczególny kształt, bowiem publiczność miała okazję posłuchać zarówno artystów z doświadczeniem estradowym, studentów, uczniów o zaawansowanych umiejętnościach jak i maluchów stawiających na estradzie pierwsze kroki. Koncert nosił tytuł ”Barwy wiolonczeli”. Niektórzy uważają, że ten instrument najbardziej w brzmieniu przypomina głos ludzki.
Na początku zabrzmiała nastrojowa „Bajka”Piotra Lacherta w ładnym od strony dźwiękowej wykonaniu adiunktów gdańskiej Akademii Muzycznej - skrzypka - Pawła Kuklińskiego i wiolonczelisty -Tadeusza Samerka. Z kolei studentka II roku gdańskiej uczelni (z klasy Tadeusza Samerka) - Maria Swoszowska i
pianistka - Magdalena Darska - Szpakiewicz zaprezentowały niełatwą lecz ciekawą Canzonę Krzysztofa Meyera, można rzec, polskiego klasyka XX wieku. Student V roku (pracujący pod kierunkiem tego samego pedagoga) - Mariusz Mruczek wraz z wymienioną pianistką przedstawili I część (Allegro moderato) koncertu a-moll Arama Chaczaturiana. Bardzo piękne dzieło ormiańskiego kompozytora to prawdziwy kalejdoskop możliwości technicznych i brzmieniowych wiolonczeli co zostało przedstawione w pełnej krasie,podbudowane solidnie przygotowaną partią fortepianu zastępującą orkiestrę.
Wiele uroku wniosły najmłodsze uczestniczki wieczoru - Aleksandra Cisowska i Julia Brzozowska ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Gdyni. Uczą się w klasie Jadwigi Rudki - Stefaniak. Ślicznie ubrane,grające na instrumentach rozmiarem przystosowanych do ich wzrostu,wykonały w duecie trzy utwory swojego
pedagoga - Wesoły Cypisek, Szewczyk Dratewka, Mały Irlandczyk.Były bardzo przejęte swoim występem ale świetnie sobie poradziły i zostały nagrodzone burzą oklasków. Brawa dla Jadwigi Rudki-Stefaniak, że od najwcześniejszego okresu edukacji uczy kameralnego muzykowania, co jest niezwykle istotne w
kształtowaniu osobowości artystycznej młodego człowieka.
Prawdziwymi gwiazdami koncertu okazali się wiolonczelistka Aleksandra Pykacz (z klasy Jadwigi Rudki-Stefaniak) i pianista-Tomasz Zając(z klasy Julity Książkowskiej). Oboje uczą się W Szkole Muzycznej II stopnia w Gdyni. Mają na swoich kontach długą listę nagród i wyróżnień na konkursach i przesłuchaniach,wchodzą na kolejny etap nauki z godnym pozazdroszczenia bagażem dokonań i doświadczeń. Aleksandra Pykacz wykonała dwie kompozycje na wiolonczelę solo:Kaprys polski Grażyny Bacewicz oraz Flamenco-Hugety Tagelli Tomasz Zając przedstawił dwa utwory fortepianowe: Etiudę - obraz op.33 nr 4 Sergiusza Rachmaninowa i Dumkę Martyny Koseckiej,studentki Wydziału Kompozycji i Dyrygentury Akademii Muzycznej w Krakowie. Oboje zaś w duecie zachwycili publiczność interpretacjami dzieł Giuseppe Valentiniego, Davida Poppera i Astora Piazzoli. Zatem można było usłyszeć ich w muzyce różnorodnej stylistycznie, stawiającej przed wykonawcami całą paletę wymagań. Oboje reprezentują wysoki poziom umiejętności, współgrania, wzajemnego zrozumienia intencji. Doprawdy, bardzo jestem ciekawa jak rozwiną się podczas następnego etapu studiów.
Koncert dostarczył słuchaczom wielu emocji a studentom, uczniom i pedagogom poza satysfakcją - wskazówek dotyczących dalszej pracy.I taka jest między innymi idea działalności Children`s Philharmonic imienia PIOTRA LACHERTA.
Reklama
Barwy muzycznej wyobraźni
GDAŃSK. Kolejny koncert w ramach Children`s Philharmonic im. Piotra Lacherta w Gdańsku zorganizowany został przez Gdańską Fundację Twórców i Wykonawców Muzyki Współczesnej przy współpracy z Gdański Kołem Miłośników Muzyki Współczesnej przy współudziale Radia Gdańsk.
- 20.04.2009 00:00 (aktualizacja 05.08.2023 08:47)
Napisz komentarz
Komentarze