Mieszkają i tworzą we Francji. Współdziałają z artystami hiszpańskimi. Do Polski przyjadą po raz pierwszy.
- Z przyjemnością zapraszam na ekspozycję prac trojga utalentowanych artystów plastyków z grupy "Sekstansa" - powiedziała Bożena Zamora, kierownik Małej Galerii Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego, inicjatorka , organizator i kurator prezentacji. - Będzie to pokaz równoległy. Powitamy Państwa : 9 lipca w Fabryce Sztuk Centrum Wystawienniczo – Regionalnego Dolnej Wisły Tczewie - i 14 lipca w „Małej Galerii” W i MBP im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. Oba otwarcia - o godz. 18.
Artyści z Kolonii Sekstansa to obserwatorzy i kronikarze. W stowarzyszeniu La Colonie du Sextant (Kolonia Sekstansa) rozwijają te same rozległe zainteresowania kulturą i społeczeństwem. Chętnie przekraczają obszary plastyki, manifestując niezależność, odrębne kryteria i społeczną wrażliwość. Na co dzień działają w pracowni „Le 116”.
- To nie tylko pracownia, ale i stale dostępna galeria, witryną, w której ważne i aktualne zagadnienia zyskują ciekawą formę plastyczną – kontynuuje Bożena Zamora. - Zwykle towarzyszy prezentacjom dociekliwy i błyskotliwy komentarz zwracający uwagę gości, wywołujący niepokój, skłaniający do zastanowienia, zweryfikowania zastanych poglądów.
W poszukiwaniu „ukrytych powiązań między rzeczami” odwołują się do fikcji, deformacji i kamuflażu, a ich różnie konfigurowane obiekty powodują perturbacje estetyczne.
Tak jest i tym razem. „Déjà-vu” to duża wystawa aranżowana w dwóch miejscach i przestrzeniach w Tczewie i Gdańsku. Wypełnią ją instalacje, rysunki i makiety projektów.
Niejasne rekonstruowane wspomnienie i eksponaty, jako elementy odzyskiwane z wyobraźni - to temat eksperymentu. Świat „Déjà-vu” jest postmodernistycznym hiperkubem sieci informatycznej - bez określonego czasu, miejsca i celu. Obiekty nabierają znaczenia, odzyskują hierarchię i sens dopiero w akcie przypomnienia.
* * *
Laura Pérez García (ur. 1982, Kuba) - dyplom z wyróżnieniem w 2007 r.
W jej obrazach i obiektach tworzywem jest wszystko. Używa prostych środków plastycznych dla pokazania często wyrafinowanych treści literackich.
Amaury Morisset (ur.1984, Francja) - dyplom w 2007 r.
Uprawia rzeźbę i rysunek. Interesuje go psychologia tworzenia i język w plastyce.
Aldéric Trével (ur.1984, Francja) - dyplom w 2007 r.
Bada zagadnienie terytorium i przestrzeni. Jego „systemy równoległe" kwestionują doskonałość naszego postrzegania.
Wystawy zbiorowe: „Sztuka, natura i fikcja”, „Zabytki i punkty widzenia”, „Muzeum Wesołych Muz” - 2006, w Hawrze.
Ostatnia (2008), „Więcej ropy” - w odpowiedzi na slogan „Brakuje ropy, ale są idee”, dowiodła polemicznego temperamentu artystów.
Odbyli podróż do Chin w gronie młodych artystów francuskich - (stypendium MK, 2006).
Reklama
Odzyskiwanie wyobraźni. Goście z Hawru w Tczewie i w Gdańsku
GDAŃSK/Tczew. „Déjà-vu” to duża symultaniczna wystawa prac plastycznych trojga młodych artystów, reprezentantów formacji La Colonie du Sextant (Kolonia Sekstansa) czynna będzie w lipcu w Fabryce Sztuk w Tczewie i w „Małej Galerii” w Gdańsku. Laura Pérez García, Amaury Morisset i Aldéric Trel są absolwentami Akademii Sztuk Pięknych w Hawrze.
- 03.07.2009 00:00 (aktualizacja 05.08.2023 10:41)
Napisz komentarz
Komentarze